دوره پری مدیکال اروپا یا MFP

دوره در یک نگاه

 • محل برگزاری:

  مجارستان / بوداپست

 • مکان برگزاری :

  Avicenna International College

 • زبان آموزشی:

  زبان انگلیسی

 • هدف دوره:

  آمادگی آزمون های ورودی دانشگاه های اروپا در رشته های علوم پزشکی

 • رشته های هدف:

  پزشکی/ داروسازی/ دندانپزشکی/ فیزیوتراپی/ علوم آزمایشگاهی/ علوم تغذیه/ پرستاری/ مامایی و ...

 • مدت دوره:

  6 الی 12 ماه

 • ساعت آموزشی کل دوره:

  500 الی 700 ساعت آموزشی

 • زمان شروع دوره:

  ژانویه (January), سپتامبر (September)

 • زمان شروع دوره:

  سپتامبر و ژانویه

 • دروس دوره:

  زیست شناسی سلولی و مولکولی/ آناتومی انسانی/ فیزیولوژی انسانی/ ژنتیک پزشکی/ میکروب شناسی/ بیوشیمی/ ایمنی شناسی/ شیمی عمومی/ شیمی آلی/ زبان پزشکی/ زبان عمومی و ...

 • ویژگی های دوره

  اساتید مجرب و متخصص بین المللی / آزمون های منظم هفتگی و پایان دوره / کتاب های اختصاصی تدوین شده / جلسات اختصاصی آموزش روش مصاحبه / جلسات توجیهی ویژه آزمون ورودی هر دانشگاه / آزمایشگاه های زیست، شیمی و آناتومی / اتاق کامپیوتر و کتابخانه مجهز و اختصاصی

 • امکانات رفاهی

  خدمات تغذیه ای (رستوران با غذاهای ایرانی و فرنگی) / محل اقامت موقت و اقامت دائم یک ساله ویژه دانشپذیران / خدمات بهداشتی و درمانی همراه با خدمات بیمه ای / اردوهای علمی تفریحی و گردشی

 • مزیت های تکمیلی

  خدمات اخذ ویزای تحصیلی یک ساله / بورسیه تحصیلی ویژه دانشجویان برتر / برگزاری اردوهای آموزشی جهت شرکت دانشجویان در آزمون های ورودی دانشگاه ها

 • دستاوردهای دانشجویان شرکت کننده در دوره:

  رسیدن به درصد بالای 90 % موفقیت در آزمون های ورودی دانشگاه های اروپا / ارتقاء سطح زبان انگلیسی دانشجویان / قرار گرفتن در محیط بین المللی و فضای دانشگاه ها و کالج های اروپایی / یادگیری و ارتقاء سطح علمی دروس سال اول و دوم دانشگاه در رشته های علوم پزشکی

معرفی و بررسی تخصصی دوره

نحوه آزمون ورودی پزشکی دانشگاه های اروپا

دانشگاه های مختلف اروپا جهت پذیرش در رشته های علوم پزشکی همچون پزشکی، داروسازی، دندانپزشکی، فیزیوتراپی، علوم آزمایشگاهی، علوم تغذیه، پرستاری، مامایی و … آزمون ورودی برگزار می کنند. آزمون ورودی پزشکی اروپا شامل دو قسمت آزمون کتبی و آزمون مصاحبه / شفاهی است. قسمت اول آزمون شامل سوالات تستی از دروس زیست شناسی، شیمی، فیزیولوژی، آناتومی و … بوده و در مرحله دوم آزمون مصاحبه به صورت شفاهی برگزار می شود. به طور معمول آزمون شفاهی توسط یک استاد با تجربه از دانشگاه گرفته می شود. آزمون ورودی دانشگاه به طور معمول در محل خود دانشگاه برگزار می شود. همچنین با توجه به بین المللی بودن دانشگاه ها و با توجه به درخواست متقاضیان و زبان های آموزشی که دانشگاه ها ارائه می دهند، زبان انگلیسی از جمله زبان های آموزشی در دانشگاه ها بوده که باعث می شود کلیه مراحل آزمون ورودی به زبان انگلیسی برگزار شود. بهترین شرایط سنی جهت پذیرش و تحصیل در دانشگاه های معتبر اروپا در رشته های علوم پزشکی سن بالای 18 سال و زیر 25 سال است.

با توجه به نوع آزمون ورودی دانشگاه های اروپا، گذراندن دوره پری مدیکال یا فاندیشن – MFP می تواند مسیر اصلی جهت موفقیت در آزمون های ورودی پزشکی اروپا جهت پذیرش در رشته های علوم پزشکی باشد. هرچند دانشگاه های کشورهایی همچون کشور ترکیه (آزمون YOS)، کشور ایتالیا (آزمون IMAT) و کشور انگلستان (آزمون BMAT و NSAA) آزمون های خاص خود را دارند اما شباهت زیادی بین دروس دوره MFP با دروس آزمون های دانشگاه های این کشورها نیز وجود دارد و دروس ها متفاوت را می توان با گذراندن دوره های تکمیلی ویژه این آزمون ها فرا گرفت. پس از پایان دوره پریمدیکال یا پیش پزشکی، جلسات توجیهی ویژه آزمون ورودی هر دانشگاه به طور مجزا برای دانشجویان برگزار می شود. دانشجویان با توجه به برنامه زمانبندی آزمون های ورودی دانشگاه هایی که به عنوان مقصد خود در نظر گرفته اند به صورت تورهای آموزشی (همراه با اساتید و مشاورین کالج پزشکی) در این آزمون ها شرکت می کنند.

معرفی دوره پری مدیکال یا MFP

دوره آمادگی پزشکی اروپا – پری مدیکال یا Medical Foundation Program از مهمترین دوره های آمادگی آزمون ورودی دانشگاه های اروپا در رشته های پزشکی، داروسازی و دندانپزشکی است در کالج پزشکی در اروپا است. دوره پری مدیکال – MFP معادل دوره پیش دانشگاهی(Pre-University)  محسوب می شود. دانشپذیران دوره MFP با گذراندن این دوره و اخد مدرک بین المللی کالج می­توانند در هر یک از دانشگاه های پزشکی انگلیسی زبان کشورهای اروپا درخواست پذیرش و ادامه تحصیل دهند. می توان این گونه بیان نمود که دانشپذیران کالج پزشکی در اروپا با گذراندن دوره پیش پزشکی یا دوره فاندیشن می توانند در آزمون های ورودی بیش از 80 دانشگاه معتبر اروپایی در حدود 12 کشور اروپا شرکت کنند و با موفقیت در این آزمون ها وارد دانشگاه مد نظر خود شوند.

پزشکی اروپا

اهداف دوره پری مدیکال یا پیش پزشکی چیست؟

 • آمادگی ویژه آزمون های کتبی (تستی) ورودی رشته های علوم پزشکی دانشگاه های اروپا
 • یادگیری تئوری و کاربردی دروس علوم پایه پزشکی جهت موفقیت در آزمون های ورودی
 • توانمندی و یادگیری بخش مهمی از دروس سال اول و دوم دانشگاه در رشته های علوم پزشکی
 • آمادگی ویژه آزمون های مصاحبه ای و شفاهی ورودی رشته های علوم پزشکی دانشگاه های اروپا
 • یادگیری زبان جنرال انگلیسی و زبان پزشکی و یادگیری لغات تخصصی پزشکی و پایه پزشکی

دوره پری میدیکال یا پیش پزشکی برای چه افرادی مناسب است؟

 • علاقه مندانی که قصد تحصیل در رشته های علوم پزشکی دانشگاه های اروپا از جمله در رشته های پزشکی، دندانپزشکی، داروسازی، فیزیوتراپی، پرستاری و مامایی دارند.
 • دانش آموزان ایرانی دوره دبیرستان و دوره پیش دانشگاهی رشته علوم تجربی و حتی رشته های ریاضی و فیزیک ( بالای 18 سال سن) که تمایل به تحصیل در رشته های علوم پزشکی اروپا دارند.
 • متقاضیانی که تمایل به گذراندن دوره کالج و دوره پیش دانشگاهی پزشکی در کشورهای اروپایی را دارند.

دروس دوره MFP اروپا

دانشپذیران علاقه مند به تحصیل پزشکی در اروپا در دوره  فاندیشن یا پریمدیکال که به عنوان دوره آمادگی پزشکی اروپا قلمداد می شود دروس زیر را بطور جامع و هدفمند آموزش می بینند و با آمادگی بالایی می توانند در آزمون ورودی دانشگاه های اروپا شرکت نمایند:

1 زیست شناسی سلولی و مولکولی 7 شیمی آلی و بیوشیمی پایه
2 ژنتیک پزشکی 8 فیزیک (اختیاری)
3 میکروبیولوژی و ایمنی شناسی 9 ریاضیات (اختیاری)
4 فیزیولوژی انسان 10 منطق و هوش (اختیاری)
5 آناتومی انسانی 11 انگلیسی (آیلتس)
6 شیمی عمومی 12 زبان پزشکی و مدیکال ترمینولوژی

هرچند تمامی این دروس در دوره پری مدیکال اروپا به نوبه خود دارای اهمیت هستند اما چهار درس اصلی زیست شناسی، شیمی، آناتومی و فیزیولوژی از اهمیت بیشتری برخوردار هستند و بیشترین زمان دوره MFP را به خود اختصاص داده اند. نکته بسیار مهم این است که تمامی این دروس به زبان انگلیسی آموزش داده می شود که باعث ارتقاء سطح زبان انگلیسی عمومی و تخصصی دانشپذیران دوره آمادگی پزشکی اروپا نیز می شود.

منابع و محتوای آموزشی دوره فاندیشن اروپا

کلیه کتاب های دوره آمادگی پزشکی اروپا یا MPF در کالج پزشکی اروپا توسط اساتید مجرب و متخصص کالج با زبانی ساده و قابل فهم و با توجه کامل به سرفصل های درسی مورد نیاز دانشگاه های علوم پزشکی اروپا تهیه و تدوین شده است. از آن جا که دروس دوره پیش پزشکی گسترده است، طبیعتا نیاز به انتخاب رفرنس های برتر متناسب با سیستم آزمون های ورودی دانشگاه های اروپا است. نکته قابل توجه این است که مدل و محتوای آزمون های ورودی پزشکی اروپا کاملا با آزمون های داخل ایران (کنکور سراسری) متفاوت است. در آزمون های ورودی پزشکی اروپا، از دروس اختصاصی سوال طرح می شود و آزمون مصاحبه نیز بخش مهمی از آزمون است. از این رو دوره پریمدیکال اروپا کاملا بر اساس سبک آزمون های دانشگاه های اروپایی تدوین شده است. کلیه کتاب های آموزشی و جزوه­ های مرتبط در این دوره در اختیار دانشجویان قرار داده می شود.

معرفی سیستم آموزشی دوره پریمدیکال اروپا

همانطور که اشاره شده دوره پریمدیکال اروپا به عنوان دوره اصلی آمادگی آزمون های پزشکی اروپا مطرح است. از این رو سیستم آموزشی این دوره در کالج پزشکی در اروپا جهت برطرف کردن تمامی نیازهای آموزشی دانشجویان جهت کسب کرسی دانشگاه های مطرح اروپایی در رشته ها علوم پزشکی طراحی شده است. برگزاری کلاس های حضوری آموزشی با استفاده از اساتید متخصص و مجرب، استفاده از کتاب های آموزشی که به صورت اختصاصی تدوین شده، برگزاری منظم آزمون های هفتگی و پایان دوره، آموزش مفهومی و اصولی دروس مختلف با تاکید بر دروس زیست شناسی، فیزیولوژی، آناتومی، شیمی و زبان انگلیسی، برگزاری جلسات برنامه ریزی شده جهت آموزش نحوه مصاحبه بخشی از این سیستم آموزشی است. گفتن این نکته ضروری است که این سیستم آموزشی با شناخت کامل از نقاط قوت و ضعف دانش آموزان ایرانی تدوین شده و مسیر همواری را برای رسیدن دانش آموزان به دانشگاه های انگلیسی زبان اروپا در رشته های علوم پزشکی ایجاد کرده است.

کلیه دروس دوره پری مدیکال یا پیش پزشکی از پایه آموزش داده می شود و بر مبنای پیش نیازهای دانشگاه های اروپایی فقط به زبان انگلیسی تدریس می گردد. برخی از دانشگاه ها درس های خاص خود را برای امتحان ورودی در نظر می گیرند که طی یک دوره ویژه آموزش داده می شود. بعنوان مثال دانشگاه های پزشکی ایتالیا آزمون IMAT را جهت ورود برگزار می­کنند که شامل درس های اضافی فیزیک، ریاضیات، هوش و منطق علاوه بر درس های اصلی دوره پری مدیکال اروپا است. بنابراین دانشجویان دوره MFP  که مایل به ادامه تحصیل در ایتالیا هستند لازم است که دوره تکمیلی IMAT  و درس های آن­ را نیز بگذرانند.

آزمون های دوره MFP اروپا

به منظور افزایش میزان آمادگی دانشجویان دوره MFP برای موفقیت در آزمون ورودی پزشکی اروپا و سنجش میزان پیشرفت دانشجویان و ارائه کارنامه و گواهی پایان دوره، آزمون های زیر به صورت منظم برای دانشجویان برگزار می شود.

 • آزمون ورودی و تعیین سطح: آزمون های ورودی و تعیین سطح هنگام ثبت نام یا هنگام ورود به کالج پزشکی در اروپا برگزار می شود. این آزمون وضعیت علمی و آمادگی دانشجو را به طور کامل مشخص می کند و مبنای مناسبی برای سطح متقاضیان دوره اصلی است و چشم انداز دوره آمادگی پزشکی اروپا را مشخص می کند.
 • آزمون های پیشرفت تحصیلی هفتگی (WPT): آزمون های پیشرفت تحصیلی هفتگی یاWeekly Progress Test هر هفته و در روزهای خاص در محل کالج پزشکی اروپا و به صورت تستی برگزار می شود. این آزمون ها مطالب آموزشی ارائه شده در طول هفته را مورد سنجش قرار می دهند. نکته مهم این است که این آزمون ها مطابق با استانداردهای آزمون های ورودی دانشگاه های اروپا تدوین شده اند.
 • آزمون های میان دوره (Semifinal): این آزمون ها به صورت کتبی و شفاهی (مصاحبه ای) برگزار می شود و میزان رشد تحصیلی دانشجویان را در میان دوره مورد سنجش قرار می دهد.
 • آزمون پایان دوره (Final): این آزمون به صورت کتبی و شفاهی برگزار می شود و میزان رشد و ارتقاء تحصیلی دانشجویان را در پایان دوره مورد سنجش قرار می دهد و در انتهای دوره به دانشجویان مدرک بین المللی کالج پزشکی ارائه می شود. این مدرک اعتبار بین المللی داشته و می تواند در زمان آزمون ورودی دانشگاه های اروپا به عنوان یک مدرک معتبر ارائه گردد.

آزمون تعیین سطح دوره پری مدیکال

همانطور که اشاره شد اولین آزمون دوره پری مدیکال اروپا، آزمون تعیین سطح است. این آزمون به طور معمول برای 5 درس مختلف زیست شناسی، ریاضی، فیزیک، شیمی و زبان انگلیسی عمومی و به زبان انگلیسی برگزار می شود. در این آزمون علاوه بر سنجش سطح علمی مخاطبان در این دروس، سطح مکالمه و دانش زبان انگلیسی مخاطبان نیز مورد سنجش قرار می گیرد. طبیعتا مخاطبینی که سطح زبان انگلیسی مناسبی یا مدرک زبان انگلیسی بین الملل همچون آیلتس، تافل و …داشته باشند علاوه بر موفقیت در آزمون ورودی کالج و گذراندن دوره پری مدیکال یا پیش پزشکی می توانند به موفقیت در آزمون ورودی دانشگاه های اروپا نیز امیدوارتر باشند.

زمان برگزاری دوره MFP اروپا

دوره فاندیشن هر سال در ۲ نوبت سپتامبر و ژانویه آغاز می­شود. دانشجویان قبل از ورود به کالج پزشکی در اروپا در کلاس های تکمیلی در تهران شرکت می­کنند تا در زمان انتظار برای صدور ویزای تحصیلی از کلاس­های کالج عقب نمانند. دانشجویان پس از ورود به کشور مقصد و پس از اسکان موقت و بعد اسکان دائم و انجام امور تکمیلی ثبت نامی در کالج، در طی زمان کوتاهی کلاس های آموزشی خود را در کالج آغاز می نمایند. دوره سپتامبر در کالج به صورت دوره عادی و در دو ترم و به مدت 9 الی 10 ماه برگزار می شود و دوره ژانویه به صورت دوره فشرده در یک ترم و 6 ماه برگزار می شود.

امکانات رفاهی ویژه دانشجویان دوره فاندیشن

با توجه به بازه زمانی دوره فاندیشن اروپا و محل برگزاری آن، خدمات رفاهی در کنار خدمات آموزشی برای دانشجویان ایرانی و غیر ایرانی فراهم شده است. مهمترین مساله و دغدغه دانشپذیران ایرانی و خانواده هایشان در اروپا محل اقامت و اسکان است که این امکان هم در زمان ورود به محل کالج پزشکی در اروپا به صورت اسکان موقت (هتل) و هم برای اسکان دائم در خوابگاه های دانشجویی و یا اجاره آپارتمان در نظر گرفته شده است. از دیگر امکانات رفاهی رستوران اختصاصی ویژه دانشپذیران کالج همراه با غذاهای ایرانی و فرنگی است. نکته مهم دیگر ارائه خدمات بیمه ای به دانشجویان از طریق شرکت های بیمه ای و همچنین خدمات بهداشتی و درمانی در محل کالج پزشکی است. علاوه بر این موارد اردوها و تورهای تفریحی – ورزشی در راستای ارتقاء روحیه دانشجویان نیز برگزار می شود.

خدمات گروه آریا ویزاویژه دوره پری مدیکال یا MFP در اروپا

 • مشاوره تحصیلی و شغلی (معرفی دانشگاه ها و هزینه های تحصیل و زندگی)
 • اخذ پذیرش از کالج ها و مراکز آموزشی برگزار کننده دوره پریمدیکال یا فاندیشن
 • کمک به اخذ ویزا و اقامت در شهر مقصد (اجاره خوابگاه) و خرید بیمه
 • کمک به انتقال شهریه دوره آموزشی و سفر به کشور و شهر مقصد
 • کمک به برنامه ریزی درسی و مشاوره جهت موفقیت در آموزش و تحصیل

سوالات متداول

 1. دوره پری مدیکال یا فاندیشن اروپا برای چه متقاضیانی مناسب است؟

علاقه مندان به تحصیل در رشته های پزشکی، داروسازی، دندانپزشکی و جراحی دانشگاه های مختلف اروپایی که این کورس ها را به زبان انگلیسی برگزار می کنند.

 1. آیا ورود به دانشگاه های پزشکی اروپا شرایط سنی خاصی دارد؟

بهترین شرایط سنی پذیرش در رشته های پزشکی اروپا در بازه سنی 18 الی 25 سال است. اما کشورهای همچون ترکیه، ایتالیا و روسیه محدودیت سنی ندارند.

 1. آیا ورود به دانشگاه های اروپا در رشته های پزشکی شرط معدل دارد؟

شرایط معدل وجود ندارد اما ترجیحا معدل دیپلم و پیش دانشگاهی متقاضیان بالای 14 باشد.

 1. شهریه دوره پری مدیکال یا فاندیشن در اروپا چه میزان است؟

شهریه دوره پری مدیکال به نوع کالج و مرکز آموزشی متفاوت است، اما میانگین آن سالانه حدود 8 الی 9 هزار یورو است.

 1. آیا پذیرش رشته های پزشکی در اروپا نیاز به مدرک زبان انگلیسی دارد؟

اکثر دانشگاه های پزشکی اروپا نیاز به مدرک زبان ندارند اما نیاز به دانش زبان انگلیسی برای موفقیت در آزمون ورودی وجود دارد. در برخی از کشورها نیز از جمله ایتالیا نیاز به مدرک زبان برای شرکت در آزمون ورودی وجود دارد.

 1. مهمترین شرایط ورود به رشته های پزشکی، داروسازی و دندانپزشکی اروپا چیست؟

گذراندن دوره 12 ساله تحصیل در ایران در رشته تجربی یا ریاضی و فیزیک (پیش دانشگاهی) یکی از مهمترین شرایط است. دانش زبان انگلیسی و همچنین موفقیت در آزمون ورودی دانشگاه ها از دیگر شرایط است.

 1. آزمون ورودی پزشکی دانشگاه های اروپا در کجا برگزار می شود؟

آزمون های ورودی به طور معمول در محل دانشگاه و در چند بازه زمانی برگزار می شود. اما برخی آزمون ها و دانشگاه ها علاوه بر محل دانشگاه ها در دیگر مراکز آموزشی برگزار می شود. محل برگزاری در وب سایت دانشگاه قید می شود. به طور مثال آزمون آیمت ایتالیا در 20 کشور برگزار می شود.

 1. سیستم آموزشی، اساتید و کتاب های آموزشی دوره پری مدیکال اروپا چگونه است؟

دوره آموزشی آمادگی آزمون های پزشکی اروپا براساس استانداردهای آموزشی اتحادیه اروپا برگزار می شود. تمامی اساتید بین المللی هستند و کتاب های آموزشی تالیفی و دیگر کتاب های رفرنس از جمله کتاب های کمبریج آموزش داده می شود. سیستم ارزیابی مستمر و نظارت هدفمند و پشتیبانی نیز بخشی از آموزش است.

 1. زمان مورد نیاز برای پذیرش دوره پری مدیکال از کالج پزشکی اروپا و اخذ ویزای تحصیلی چقدر است؟

حدود 2 ماه. متقاضیان با ارائه مدارک مورد نیاز که در کتابچه دوره های بین المللی پزشکی اروپا قید شده است می توانند با ارائه درخواست به گروه آریا ویزا جهت اخذ پذیرش و ویزای تحصیلی اقدام نمایند.

 1. پس از گذراندن دوره پری مدیکال می توان در آزمون ورودی پزشکی چه کشورهای شرکت کرد؟

با گذراندن دوره پزشکی فاندیشن، می توان در آزمون ورودی بیش از 80 دانشگاه برتر در اروپا که کورس های پزشکی را به زبان انگلیسی برگزار می کنند شرکت کرد و به موفقیت رسید. کشورهای مجارستان، جمهوری چک، انگلستان، لهستان، ایتالیا، استونی، کرواسی، سوئد، صربستان، لتونی، اسلواکی، قبرس و … از این کشورها هستند.

نظرات و نقد و بررسی کاربران

*

code

مشاوره رایگان مشاوه واتس اپ تماس مستقیم