دوره دیپلم بین المللی IB

دوره در یک نگاه

 • محل برگزاری:

  کالج بین المللی اویسنا مجارستان

 • مکان برگزاری :

  مجارستان / بوداپست

 • زبان آموزشی:

  زبان انگلیسی

 • هدف دوره:

  اخذ مدرک دیپلم بین المللی IB و موفقیت در ورود به دانشگاه های سراسر جهان

 • رشته های هدف:

  تمامی رشته های تحصیلی: علوم پزشکی/ فنی و مهندسی/ علوم انسانی / هنر / و ...

 • مدت دوره:

  2 سال تحصیلی

 • رنج سنی متقاضیان:

  16 الی 18 سال

 • زمان شروع دوره:

  ژانویه (January), سپتامبر (September)

 • دروس دوره:

  3 هسته مرکزی: معرفت شناسی، خلاقیت، مقاله پژوهشی 6 موضوع آموزشی: زیست شناسی، ریاضیات، هنر، زبان اول، زبان دوم، افراد و جوامع

 • ویژگی های دوره

  اساتید مجرب و متخصص بین المللی / گذراندن دوره در یک محیط آموزشی بین المللی / سیستم آموزشی استاندارد بر اساس قوانین سازمان IB

 • امکانات رفاهی

  خدمات تغذیه ای (رستوران با غذاهای ایرانی و فرنگی) / محل اقامت موقت و اقامت دائم یک ساله و دو ساله ویژه دانشجویان / خدمات بهداشتی و درمانی همراه با خدمات بیمه ای / اردوهای علمی، تفریحی و گردشی

 • مزیت های تکمیلی

  کسب مدرک دیپلم بین المللی IB / ارتقاء مهارت های علمی، شخصیتی و اجتماعی / کسب شانس بالا جهت کسب کرسی دانشگاه های بین المللی در اروپا، استرالیا، کانادا و آمریکا / یادگیری و ارتقاء سطح علمی دروس دانشگاهی در رشته مورد علاقه / خدمات پشتیبانی و مشاوره ای پس از تحصیل / کمک به اخذ ویزای تحصیلی برای ورود به دانشگاه ها

معرفی و بررسی تخصصی دوره

آشنایی با موسسه بین المللی IB

موسسه بین المللی IB – International Baccalaureate یک سازمان آموزشی انتفاعی بین المللی است که در شهر ژنو سوئیس در سال 1968 تاسیس شده است. این سازمان برنامه های آموزشی خود را ویژه دانش آموزان از سنین 3 الی 19 سال ارائه می دهد. این سازمان سیستم آموزشی خود را بر اساس سه زبان انگلیسی، اسپانیایی، فرانسوی در بیش از 3500 مدرسه در بیش از 140 کشور جهان پیاده سازی و پشتیبانی می کند. برنامه های آموزشی این موسسه به تایید دولت های بریتانیا، آمریکا، کانادا و استرالیا رسیده است. هدف موسسه  IB عبارت است از تربیت جوانانی کنجکاو، جستجوگر، با دانش، مطلع و دلسوز که تلاش خود را برای ساختن دنیایی بهتر و آرام ‌تر از طریق درک فرهنگ های گوناگون و رعایت احترام به یکدیگر انجام می‌دهند. از این رو این سازمان همکاری تنگاتنگی با مدارس، دولت ها و موسسات آموزشی در سراسر دنیا دارد. شعار این سازمان ” ایجاد دنیایی بهتر توسط آموزش اصولی” است.

برنامه آموزشی موسسه بین المللی IB

برنامه آموزشی بین­المللی IB شامل 3 مرحله آموزشی است. این سه مرحله شامل (PYP) Primary Years Programme  که مربوط به دوره ابتدایی است،(MYP)  Middle Years Programme که مربوط به دوره متوسطه اول است و (DP) Diploma Programme که مربوط به دوره دو ساله­ انتهایی تحصیلی است که منجر به اخذ مدرک دیپلم بین المللی می شود. همانطور که اشاره شد DP دوره­ای دو ساله است که پس پایان این دوره دانش­آموزان برای گرفتن دیپلم بین­المللی IB می­توانند در امتحانات پایانی شرکت کنند. افرادی می توانند کاندیدای دوره دو ساله DP شوند که حداقل سن 16 سال را داشته باشند و با احتساب 2 سال آموزش به 18سال برسند. نظر به اینکه IB دیپلم استاندارد بین­المللی است، مورد تایید و پذیرش اکثر دانشگاه های معتبر دنیا است.

 مشخصات اصلی دوره دیپلم بین المللی IB

دوره IB با هدف ارتقاء سطح زبان مخاطب (انگلیسی، فرانسوی، اسپانیایی و …)، تفکر انتقادی، مهارت های شخصی، احساسی و اجتماعی، آموزش مهارت های پژوهشی و کاربردی، مشارکت فعال در کار گروهی، آموزش تخصصی در حوزه های مختلف، آموزش نگارش اصولی و توسعه تمامی این بخش ها در راستای موفقیت و انجام تمامی تکالیف و برنامه های آموزشی در دانشگاه برنامه ریزی شده است. این آموزش ها تاثیر زیادی هم در زندگی شخصی و اجتماعی و هم در زندگی تحصیلی و شغلی دانش آموزان  ایجاد می کند. داوطلبان دوره DP مدرک بین المللی IB که به آنها IB Candidate  نیز گفته می­شود، بسته به علاقه خود در تحصیلات دانشگاهی باید 6 موضوع درسی را انتخاب و در طی دو سال آنها را در مدارس مورد تائید سازمان IB  (مدارسی که IB را ارائه می­دهند) مطالعه کنند.

اهداف دوره دیپلم بین المللی IB چیست؟

 • آموزش اصولی و هدفمند دانش آموزان براساس مباحث مورد علاقه خود
 • یادگیری تئوری و مهارت محور دروس مشخص جهت اخذ مدرک بین المللی IB
 • کمک به ورود موفق به دانشگاه های بین المللی در سراسر جهان
 • توانمندی و یادگیری بخش مهمی از فعالیت های دانشگاهی در رشته های مورد علاقه

دوره دیپلم بین المللی IB برای چه افرادی مناسب است؟

 • ایرانیان علاقه مند که متقاضی تحصیل در رشته ای مشخص در دانشگاه های سراسر جهان هستند.
 • دانش آموزان ایرانی سال اول و یا دوم دبیرستان که علاقه مند به اخذ مدرک بین المللی دیپلم هستند.
 • متقاضیانی که علاقه مند به حضور در یک محیط بین المللی آموزشی قبل از ورود به دانشگاه هستند.

دروس دوره دیپلم بین المللی IB

علاقه مندان به شرکت در دوره دو ساله پایانی  IBجهت اخذ مدرک بین المللی ابتدا با توجه به علاقه مندی خود و رشته ای که تمایل به تحصیل در دانشگاه دارند باید 6 موضوع درسی را انتخاب کنند و در طول مدت 2 سال به مطالعه آن دروس بپردازند. 6 مبحث دوره IB که دانش آموزان می توانند براساس رشته مورد نظر تحصیلی در دانشگاه به مطالعه بپردازند از بین 6 موضوع زیر باید انتخاب گردد.

 • علوم پایه: زیست شناسی، شیمی، علوم کامپیوتر، سیستم های زیست محیطی، فیزیک
 • ریاضیات: ریاضیات، مطالعات ریاضی، ریاضیات اضافی
 • هنر: فیلم، موسیقی، تئاتر، هنرهای تجسمی
 • زبان اول: انگلیسی، اسپانیایی، فرانسوی
 • زبان دوم: انگلیسی، فرانسوی، آلمانی، اسپانیایی
 • افراد و جوامع: کسب و کار و مدیریت، اقتصاد، جغرافیا، تاریخ، فناوری اطلاعات، فلسفه، روانشناسی

علاوه بر 6 مبحث، دانش آموزان باید از موضوعات زیر که به عنوان هسته مرکزی دوره IB می باشد را ارائه دهند:

 • معرفت شناسی: تامل در ماهیت یادگیری و دانش و توسعه مهارت های کاربردی
 • مقاله نویسی: مقاله با حدود 4000 کلمه در مورد موضوع پژوهشی مورد علاقه مخاطب
 • خلاقیت، تحرک و خدمات: برنامه های مشارکتی با فعالیت های خلاق، ورزشی و مشارکت های داوطلبانه

منابع و محتوای آموزشی دوره IB

برنامه طراحی شده دوره IB به دانش آموزان کمک می کند تا دانش، مهارت ها، نگرش ها و رفتارهایی را که آنها را برای مقطع دبیرستان و دانشگاه آماده می کند، توسعه و گسترش دهد. دانش آموزان اغلب دانش یادگیری را معادل کلاس های سال اول، مهارت های تجزیه و تحلیل و نوشتن مشابه دانشجویان و مهارت های مدیریت زمان و مهارت های تحصیلی هدفمند را یاد می گیرند. این دوره آموزشی دو ساله به صورت هدفمند در مدارس و کالج های آموزشی در کشورهای مختلف اروپا برگزار می شود. محتوای آموزشی این دوره براساس اصول تعریف شده و استاندارد موسسه IB تدوین شده است و اساتید بین المللی که تخصص ویژه ای در دروس دوره IB دارند به آموزش این علوم و مهارت ها براساس رفرنس های معرفی شده و چارت آموزشی تعریف شده می پردازند.

شیوه آزمون پایانی و اخذ مدرک IB

همانطور که اشاره شد متقاضیان دوره IB جهت اخذ مدرک بین المللی باید 6 موضوع درسی را انتخاب کنند و در طول مدت 2 سال به مطالعه بپردازند. به طور مثال برای علاقه مندان به رشته های علوم پزشکی دروسی از جمله زیست شناسی، شیمی، ریاضی، زبان انگلیسی، زبان دوم (فرانسه، آلمانی، فارسی و…) اقتصاد، کامپیوتر، فیزیک و… ارائه می شود که مخاطبان باید 6 موضوع را انتخاب نمایند. داوطلبان ورود به دانشگاه­های پزشکی باید توجه داشته باشند که موضوعات درسی فوق را در دو گروه تقسیم بندی کنند، 3 درس را بصورت سطح بالا (high-Level) و سه درس را در سطح استاندارد (S-Level) انتخاب کنند، مثلا در گروه علاقه مندان به مجموعه پزشکی باید درس شیمی و زیست شناسی و یک درس دیگر را به غیر از درس فیزیک بصورت high level و سه درس دیگر را بصورت Standard Level انتخاب کنند. دانش­آموزان برای گرفتن دیپلم IB علاوه بر این 6 موضوع درسی تا پایان دوره دو ساله باید یک مقاله 4500 کلمه­ای-Extended Essay  (EE) و گزارش CAS که مربوط به انجام یک کار خلاقیتی یا خدماتی است و درسی تحت عنوان تئوری علمی – Theory of Knowledge class (TOK) را بگذرانند که هرکدام در نهایت (1) نمره خواهد داشت که در مجموع 3 نمره از نمرات پایانی را به خود اختصاص می­دهد. حداکثر نمره پایانی برای هر درس نمره 7 است. دانش آموزان می توانند دیپلم IB دریافت کنند که مجموع نمره بین 24 تا 45 داشته باشند.

خدمات گروه آریا ویزاویژه دوره دیپلم بین المللی IB

 • مشاوره تحصیلی و شغلی (معرفی دانشگاه ها و هزینه های تحصیل و زندگی)
 • اخذ پذیرش از کالج ها و مراکز آموزشی برگزار کننده دوره دیپلم IB
 • کمک به اخذ ویزا و اقامت در شهر مقصد (اجاره خوابگاه) و خرید بیمه
 • کمک به انتقال شهریه دوره آموزشی و سفر به کشور و شهر مقصد
 • کمک به برنامه ریزی درسی و مشاوره جهت موفقیت در آموزش و تحصیل

سوالات متداول

دوره بین المللی دیپلم IB برای چه متقاضیانی مناسب است؟

علاقه مندان به اخذ مدرک دیپلم بین المللی و ورود راحت به دانشگاه های معتبر کشورهای اروپایی، کانادا، استرالیا و آمریکا در رشته های  مختلف تحصیلی.

آیا دوره بین المللی IBشرایط سنی خاصی دارد؟

حداقل سن برای ورود به دوره دیپلم IB 16 سال سن است. بازه سنی 16 الی 18 سال مناسبترین حالت است.

آیا وورد به دوره دیپلم IBشرط معدل دارد؟

شرایط معدل وجود ندارد اما ترجیحا معدل آخرین مقطع تحصیلی بالای 14 باشد.

شهریه دوره دیپلم بین المللی IBسالانه چه میزان است؟

شهریه دوره دیپلم IB وابسته به نوع کالج و مرکز آموزشی متفاوت است، اما میانگین آن سالانه حدود 9000 یورو است.

آیا دوره دیپلم بین المللی IB نیاز به مدرک زبان انگلیسی دارد؟

بله نیاز به مدرک زبان آیلتس با نمره حداقل 5.5 دارد. در صورتی که متقاضیان مدرک زبان نداشته باشند قبل از ورود به دوره اصلی، کلاس های آموزشی زبان انگلیسی را می گذرانند تا مدرک زبان دریافت کنند.

داشتن مدرک دیپلم بین المللی IB برای ورود به دانشگاه های معتبر اروپا چه کمکی می کند؟

با داشتن مدرک دیپلم بین المللی IB، می توان وارد دانشگاه های معتبر کشورهای مختلف اروپایی در رشته های مختلف تحصیلی شد. در این صورت نیاز به مدرک زبان انگلیسی و در برخی مواقع نیاز به شرکت در آزمون ورودی دانشگاه ها وجود ندارد.

سیستم آموزشی، اساتید و کتاب های آموزشی دوره بین المللی IB چگونه است؟

دوره آموزشی دیپلم IB براساس استانداردهای آموزشی اتحادیه اروپا و موسسه IB برگزار می شود. تمامی اساتید بین المللی هستند و کتاب های آموزشی مورد تائید موسسه IB آموزش داده می شود. سیستم ارزیابی مستمر و نظارت هدفمند و پشتیبانی نیز بخشی از آموزش است.

زمان مورد نیاز برای پذیرش دوره IB از کالج و اخذ ویزای تحصیلی چقدر است؟

حدود 2 ماه. متقاضیان با ارائه مدارک مورد نیاز که در کتابچه دیپلم های بین المللی قید شده است می توانند با ارائه درخواست به گروه آریا ویزا جهت اخذ پذیرش و ویزای تحصیلی اقدام نمایند.

نظرات و نقد و بررسی کاربران

۲ دیدگاه

*

code

مشاوره واتس اپ
مشاوره رایگان مشاوره واتس اپ تماس مستقیم