دوره پری مدیکال یا MFP در ایران | آمادگی آزمون ورودی پزشکی اروپا

دوره در یک نگاه

 • محل برگزاری:

  کالج پزشکی آریا ویزا

 • مکان برگزاری :

  تهران/ پاسداران

 • زبان آموزشی:

  زبان انگلیسی

 • هدف دوره:

  آمادگی آزمون های ورودی دانشگاه های اروپا در رشته های علوم پزشکی

 • رشته های هدف:

  پزشکی/ داروسازی/ دندانپزشکی/ فیزیوتراپی/ علوم آزمایشگاهی/ علوم تغذیه/ پرستاری/ مامایی و ...

 • مدت دوره:

  جامع: 8 ماه / فشرده: 6 ماه

 • ساعت آموزشی کل دوره:

  جامع: حدود 600 ساعت / فشرده: حدود 500 ساعت

 • شرایط ثبت نام دوره:

  گذراندن دوره 12 ساله تحصیلی در ایران در رشته های علوم تجربی یا ریاضی و فیزیک

 • پیش نیاز دوره:

  گذراندن دوره زبان انگلیسی عمومی

 • زمان شروع دوره:

  جامع: مهر تا اردیبهشت / فشرده: آذر تا اردیبهشت

 • دروس دوره:

  زیست شناسی سلولی و مولکولی/ آناتومی، فیزیولوژی/ ژنتیک پزشکی/ میکروب شناسی/ بیوشیمی/ ایمنی شناسی/ شیمی عمومی/ شیمی آلی/ زبان پزشکی/ زبان انگلیسی/ ریاضی/ فیزیک

 • ویژگی های دوره

  اساتید مجرب و متخصص دوره / آزمون های منظم کلاسی (کوئیز) / آزمون های جامع و پایان دوره / کتاب های اختصاصی تدوین شده / کتابچه اطلاعات جامع دانشگاه های اروپا / مشاوره تخصصی ثبت نام، بورسیه و ویزا / جلسات توجیهی مدل آزمون های ورودی / جلسات مشاوره انتخاب رشته و دانشگاه / کمک به ثبت نام و شرکت در آزمون ورودی

 • دستاوردهای دانشجویان شرکت کننده در دوره:

  امکان شرکت در دوره های آمادگی آزمون ورودی پزشکی اروپا در کالج پزشکی در ایران به جای کالج های اروپایی / صرفه جویی در هزینه های تحصیلی با گذراندن دوره پری مدیکال در ایران به جای کالج های بین المللی اروپا / رسیدن به درصد بالای 90 % موفقیت در آزمون های ورودی دانشگاه های پزشکی و معتبر اروپا / ارتقاء سطح زبان انگلیسی دانشجویان پری مدیکال / ارتقاء سطح علمی دروس سال اول و دوم دانشگاه

دوره پریمدیکال یا MFP در ایران

معرفی و بررسی تخصصی دوره

معرفی دوره پری مدیکال در ایران

دوره پری مدیکال (دوره پیش پزشکی) یا دوره فاندیشن ویژه موفقیت در آزمون ورودی پزشکی اروپا طراحی شده است. دوره پری مدیکال یا دوره MFP (مدیکال فاندیشن پروگرم) معادل دوره پیش دانشگاهی پزشکی محسوب می شود (Pre-University) و گزینه مناسبی جهت موفقیت در آزمون ورودی و تحصیل پزشکی در اروپا است. دانشپذیران دوره پری مدیکال یا دوره فاندیشن با گذراندن این دوره می توانند در هر یک از دانشگاه های علوم پزشکی کشورهای اروپا که دوره پزشکی، داروسازی و دندانپزشکی را به انگلیسی برگزار می کنند درخواست پذیرش دهند و به ادامه تحصیل بپردازند.

می توان این گونه بیان نمود که دانشپذیران با گذراندن دوره MFP یا پری مدیکال می توانند در آزمون های ورودی بیش از 70 دانشگاه معتبر در 12 کشور اروپایی شرکت کنند و با موفقیت در این آزمون ها وارد دانشگاه مد نظر خود شوند. از آنجایی که دوره پریمدیکال به صورت معمول در کالج ها و دانشگاه های اروپایی برگزار می شود، این دوره توسط کالج آریا ویزا به عنوان کالج پزشکی در ایران برای متقاضیانی ایرانی در شهر تهران برگزار می شود. دوره پری مدیکال در ایران به صورت دوره جامع پری مدیکال و همچنین دوره فشرده پری مدیکال برگزار می شود. کالج پزشکی آریا ویزا علاوه بر دوره پری مدیکال در ایران، دوره آمادگی آزمون IMAT ایتالیا در ایران را نیز برگزار می کند.

نحوه پذیرش رشته های علوم پزشکی دانشگاه های اروپا

دانشگاه های اروپا بویژه دانشگاه های اروپایی مورد تایید وزارت بهداشت ایران جهت پذیرش در رشته های علوم پزشکی همچون پزشکی، داروسازی، دندانپزشکی، فیزیوتراپی، علوم آزمایشگاهی، علوم تغذیه، پرستاری، مامایی و … آزمون ورودی برگزار می کنند. آزمون ورودی پزشکی اروپا به طور معمول در اکثر کشورها شامل دو قسمت آزمون کتبی و آزمون مصاحبه ای است. قسمت اول آزمون شامل سوالات تستی از دروس زیست شناسی سلولی و مولکولی، انگلیسی، شیمی، شیمی آلی، ژنتیک، فیزیولوژی، آناتومی و … بوده و در مرحله دوم آزمون مصاحبه به صورت شفاهی برگزار می شود. به طور معمول آزمون شفاهی توسط یک استاد با تجربه از دانشگاه گرفته می شود. آزمون ورودی بهترین دانشگاه های پزشکی اروپا به طور معمول در محل خود دانشگاه برگزار می شود. معمولا دانشگاه های اروپا برای جذب دانشجوی بین المللی هر ساله یک ظرفیت مشخصی را قبل از آزمون مشخص می کنند.

همچنین با توجه به بین المللی بودن دانشگاه ها و با توجه به درخواست متقاضیان و زبان های آموزشی که دانشگاه ها ارائه می دهند، زبان انگلیسی از جمله زبان های آموزشی در دانشگاه ها بوده که باعث می شود کلیه مراحل آزمون ورودی به زبان انگلیسی برگزار شود. بهترین شرایط سنی جهت پذیرش و تحصیل پزشکی در اروپا سن بالای 18 سال و زیر 30 سال است. با توجه به نوع آزمون ورودی دانشگاه های پزشکی اروپا، گذراندن دوره پری مدیکال در ایران یا دوره فاندیشن در ایران و در کالج پزشکی آریا ویزا می تواند مسیر مناسبی جهت موفقیت در آزمون های ورودی پزشکی اروپا باشد. علاوه بر این هزینه تحصیلی متقاضیان نیز کاهش پیدا می کند. در طول دوره فاندیشن در ایران، جلسات توجیهی ویژه آزمون ورودی هر دانشگاه به طور مجزا برای دانشجویان برگزار می شود.

دوره فاندیشن در ایران

اهداف دوره پری مدیکال یا فاندیشن در ایران چیست؟

 • آمادگی ویژه آزمون های کتبی رشته های پزشکی دانشگاه های معتبر اروپا
 • آموزش دروس علوم پایه پزشکی جهت موفقیت در آزمون های ورودی
 • توانمندی و یادگیری بخش مهمی از دروس سال اول و دوم دانشگاه ها
 • آمادگی ویژه آزمون های مصاحبه ای ورودی رشته های علوم پزشکی اروپا
 • یادگیری موثر زبان انگلیسی در سطح آیلتس و زبان تخصصی پزشکی
 • آشنایی کامل با سوالات آزمون های ورودی پزشکی دانشگاه های اروپا

دوره پری مدیکال در ایران برای چه افرادی مناسب است؟

 • علاقه مندانی که قصد تحصیل در رشته های علوم پزشکی دانشگاه های اروپا از جمله در رشته های پزشکی، دندانپزشکی، داروسازی، فیزیوتراپی، پرستاری و مامایی دارند.
 • دانش آموزان ایرانی دوره دبیرستان و دوره پیش دانشگاهی رشته های علوم تجربی و حتی رشته های ریاضی و فیزیک (18 سال به بالا) که تمایل به تحصیل در رشته های پزشکی دانشگاه های اروپا دارند.
 • متقاضیانی که تمایل به گذراندن دوره mfp یا فاندیشن در کالج پزشکی در ایران – تهران دارند.

 دروس دوره آموزشی mfp یا پیش پزشکی

دانشپذیران علاقه مند به تحصیل پزشکی در اروپا می توانند در دوره فشرده و دوره جامع کالج پزشکی در ایران شرکت کنند. دانشپذیران در دوره MFP دروس زیر را بطور جامع و هدفمند آموزش می بینند و با آمادگی بالایی می توانند در آزمون ورودی پزشکی اروپا شرکت نمایند:

1 زیست شناسی سلولی و مولکولی 6 شیمی آلی و بیوشیمی پایه
2 ژنتیک 7 فیزیک و ریاضی
3 میکروبیولوژی و ایمنی شناسی 8 شیمی عمومی
4 فیزیولوژی و آناتومی 9 زبان پزشکی و مدیکال ترمینولوژی
5 کلاس مصاحبه 10 انگلیسی عمومی

هرچند تمامی این دروس به نوبه خود دارای اهمیت هستند اما 5 درس اصلی زیست شناسی، شیمی، آناتومی، فیزیولوژی و زبان پزشکی از اهمیت بیشتری برخوردارند و بیشترین زمان دوره MFP را به خود اختصاص داده اند. در دوره پری مدیکال تمامی دروس به زبان انگلیسی و توسط اساتید برتر آموزش داده می شود که علاوه بر ارتقاء سطح دانش تخصصی علوم پایه پزشکی، باعث رشد سطح زبان انگلیسی متقاضیان نیز می شود.

دوره پری مدیکال

منابع و محتوای آموزشی دوره پری مدیکال در ایران

کالج پزشکی آریا ویزا کتاب های آموزشی آمادگی آزمون های ورودی پزشکی اروپا را در قالب کتاب ها و پکیج های یونی مد UniMed آماده کرده و در اختیار متقاضیان دوره پری مدیکال یا دوره فاندیشن قرار می دهد. کتاب های پری مدیکال توسط اساتید مجرب و متخصص با زبانی ساده و قابل فهم و با توجه کامل به سرفصل های درسی مورد نیاز دانشگاه های علوم پزشکی اروپا تهیه و تدوین شده است. از آن جا که دروس دوره MFP یا پری مدیکال گسترده است، طبیعتا نیاز به انتخاب رفرنس های برتر متناسب با سیستم آزمون های ورودی دانشگاه های اروپا است. همچنین در کنار این کتاب های آموزشی، کتاب های رفرنس بین المللی از جمله کتاب های کمبریج نیز جزئی از منابع آموزشی هستند.

معرفی سیستم آموزشی دوره پری مدیکال در ایران

دوره پری مدیکال در تهران در کالج پزشکی آریا ویزا به عنوان دوره آمادگی آزمون ورودی پزشکی اروپا مطرح است. از این رو سیستم آموزشی این دوره در جهت برطرف کردن تمامی نیازهای آموزشی دانشجویان جهت کسب کرسی دانشگاه های مطرح اروپایی در رشته ها علوم پزشکی طراحی شده است. در این دوره کلاس های حضوری با بهره گیری از اساتید مجرب و متخصص به زبان انگلیسی برگزار می شود و در کنار آن کتاب های آموزشی که به صورت اختصاصی تدوین شده قرار دارد. در این دوره نیز آزمون های منظم کلاسی، میان ترم و پایان ترم برای تسلط بهتر متقاضیان به مدل آزمون ورودی پزشکی اروپا برگزار می شود.

آموزش مفهومی و اصولی دروس مختلف با تاکید بر دروس زیست شناسی، فیزیولوژی، آناتومی، شیمی و زبان انگلیسی و برگزاری جلسات مشاوره ای جهت آموزش نحوه مصاحبه بخشی از دوره پری مدیکال – MFP است. گفتن این نکته ضروری است که این سیستم آموزشی در کالج پزشکی آریا ویزا با شناخت کامل از نقاط قوت و ضعف دانش آموزان ایرانی تدوین شده و مسیر همواری را برای رسیدن دانش آموزان به دانشگاه های انگلیسی زبان اروپا در رشته های علوم پزشکی ایجاد کرده است.

آزمون های دوره پری مدیکال – MFP

به منظور افزایش میزان آمادگی دانشجویان دوره MFP در ایران برای موفقیت در آزمون ورودی پزشکی اروپا و سنجش میزان پیشرفت دانشجویان ایرانی آزمون های زیر به صورت منظم برای دانشجویان برگزار می شود.

 • کوئیزهای تک درس: کوئیزهای تک درس توسط اساتید به صورت هفتگی یا چند هفته یک بار به صورت تستی و یا تشریحی برگزار می شود. این آزمون ها مطالب آموزشی ارائه شده در طول جلسات آموزشی را مورد سنجش قرار می دهند. نکته مهم این است که این آزمون ها مطابق با استانداردهای آزمون های ورودی دانشگاه های اروپا تدوین شده اند.
 • آزمون های میان دوره (Semifinal): این آزمون ها در دوره فاندیشن به صورت کتبی و شفاهی برگزار می شود و میزان رشد تحصیلی دانشجویان را در میان ترم مورد سنجش قرار می دهد.
 • آزمون پایان دوره (Final): این آزمون به صورت کتبی و شفاهی برگزار می شود و میزان رشد و ارتقاء تحصیلی دانشجویان را در پایان دوره فاندیشن یا پری مدیکال مورد سنجش قرار می دهد.

آزمون تعیین سطح دوره پری مدیکال

آزمون تعیین سطح دوره پری مدیکال در 3 بخش مختلف زبان انگلیسی، زیست شناسی و شیمی به زبان انگلیسی برگزار می شود. در آزمون تعیین سطح علاوه بر سنجش سطح علمی مخاطبان در این دروس، سطح مکالمه و دانش زبان انگلیسی مخاطبان نیز مورد سنجش قرار می گیرد. طبیعتا مخاطبینی که سطح زبان انگلیسی مناسبی یا مدرک زبان انگلیسی بین المللی همچون آیلتس، تافل و …داشته باشند علاوه بر موفقیت در آزمون ورودی می توانند دوره پری مدیکال را به خوبی بگذرانند. متقاضیانی که سطح زبانی انگلیسی مناسبی نداشته باشند ابتدا وارد دوره زبان انگلیسی عمومی می شوند و بعد وارد دوره دروس تخصصی دوره پیش پزشکی می شوند.

دوره پیش پزشکی

مدل و زمان برگزاری دوره پری مدیکال در ایران

دوره جامع پری مدیکال یا فاندیشن به صورت یک دوره حدودا 8 ماهه برگزار می شود و از مهر ماه هر سال برگزار می شود و تا نیمه دوم اردیبهشت – نیمه اول خرداد ادامه پیدا می کند. این دوره کامل و جامع بوده و حدود 600 ساعت آموزشی را در دروس مختلف دوره فاندیشن شامل می شود. در این دوره تمامی نیازهای آموزشی متقاضیان آزمون ورودی پزشکی اروپا در دانشگاه های مختلف پاسخ داده می شود. نکته مهم این است که دوره جامع پری مدیکال فقط یک بار در سال توسط کالج آریا ویزا برگزار می شود.

همچنین دوره فشرده پری مدیکال نیز توسط آریا ویزا در آذر ماه برگزار می شود و تا نیمه دوم اردیبهشت – نیمه اول خرداد ادامه دارد. دوره فشرده فاندیشن به مدت 5.5 ماه و حدود 500 ساعت آموزشی ارائه می شود.

دوره های پری مدیکال آریا ویزا دارای یک دوره آموزش زبان انگلیسی عمومی به صورت پیش نیاز هستند و متقاضیان با گذراندن این دوره می توانند سطح زبان انگلیسی خود را ارتقاء داده که برای ادامه دوره و شرکت در کلاس های دروس تخصصی ضروری است و برای موفقیت در آزمون ورودی پزشکی اروپا بسیار مناسب است.

خدمات گروه آریا ویزاویژه دوره فاندیشن یا MFP در ایران

 • مشاوره تحصیلی و شغلی (دوره های آموزشی، دانشگاه ها، هزینه های تحصیل)
 • دوره جامع و فشرده آمادگی آزمون ورودی اروپا (پری مدیکال یا پیش پزشکی)
 • کمک به تکمیل فرم های درخواست آزمون های دانشگاه های مختلف
 • کمک به ثبت نام و شرکت در آزمون های ورودی دانشگاه های معتبر اروپا
 • کمک به برنامه ریزی درسی و مشاوره جهت موفقیت در آزمون های ورودی

سوالات متداول

دوره پری مدیکال یا دوره فاندیشن در ایران برای چه متقاضیانی مناسب است؟

علاقه مندان به تحصیل در رشته های پزشکی، داروسازی، دندانپزشکی و جراحی دانشگاه های مختلف اروپایی که این کورس ها را به زبان انگلیسی برگزار می کنند.

آیا ورود به دانشگاه های پزشکی اروپا شرایط سنی خاصی دارد؟

بهترین شرایط سنی پذیرش در رشته های پزشکی اروپا در بازه سنی 18 الی 25 سال است. اما کشورهای همچون ترکیه، ایتالیا و روسیه محدودیت سنی ندارند و تا 35 سال پذیرش دارند.

آیا ورود به دانشگاه های اروپا در رشته های پزشکی شرط معدل دارد؟

شرایط معدل وجود ندارد اما ترجیحا معدل دیپلم و پیش دانشگاهی متقاضیان بالای 14 باشد.

آیا پذیرش رشته های پزشکی در اروپا نیاز به مدرک زبان انگلیسی دارد؟

اکثر دانشگاه های پزشکی اروپا نیاز به مدرک زبان ندارند اما نیاز به دانش زبان انگلیسی برای موفقیت در آزمون ورودی وجود دارد. در برخی از کشورها نیز از جمله ایتالیا نیاز به مدرک زبان برای شرکت در آزمون ورودی وجود دارد.

مهمترین شرایط ورود به رشته های پزشکی، داروسازی و دندانپزشکی اروپا چیست؟

گذراندن دوره 12 ساله تحصیل در ایران در رشته تجربی یا ریاضی و فیزیک (پیش دانشگاهی) یکی از مهمترین شرایط است. دانش زبان انگلیسی و همچنین موفقیت در آزمون ورودی دانشگاه ها از دیگر شرایط است.

آزمون ورودی پزشکی دانشگاه های اروپا در کجا برگزار می شود؟

آزمون های ورودی به طور معمول در محل دانشگاه و در چند بازه زمانی برگزار می شود. اما برخی آزمون ها و دانشگاه ها علاوه بر محل دانشگاه ها در دیگر مراکز آموزشی برگزار می شود. محل برگزاری در وب سایت دانشگاه قید می شود. به طور مثال آزمون آیمت ایتالیا در 20 کشور برگزار می شود.

سیستم آموزشی، اساتید و کتاب های آموزشی دوره پری مدیکال در ایران چگونه است؟

دوره آموزشی آمادگی آزمون های پزشکی اروپا در کالج پزشکی آریا ویزا براساس استانداردهای آموزشی و مطابق با سیستم کالج های اروپایی برگزار می شود. تمامی اساتید مجرب و متخصص هستند و کتاب های آموزشی تالیفی و دیگر کتاب های رفرنس از جمله کتاب های کمبریج آموزش داده می شود.

پس از گذراندن دوره پری مدیکال در ایران می توان در آزمون ورودی پزشکی چه کشورهای شرکت کرد؟

با گذراندن دوره فاندیشن در ایران، می توان در آزمون ورودی بیش از 70 دانشگاه برتر در اروپا که کورس های پزشکی را به زبان انگلیسی برگزار می کنند شرکت کرد و به موفقیت رسید. کشورهای مجارستان، جمهوری چک، انگلستان، لهستان، ایتالیا، استونی، کرواسی، صربستان، لتونی، اسلواکی، قبرس و … از جمله این کشورها هستند.

نظرات و نقد و بررسی کاربران

۸ دیدگاه
 • سلام
  دوره پری مدیکال شما به چه زبانی برگزار میشه؟ آیا میشه فارسی هم خوند؟

  • مشاور آریا ویزا ۱۴۰۰-۰۴-۰۲ در ۵:۴۵ ب.ظ

   سلام. به واسطه اینکه آزمون ورودی دانشگاه های اروپایی به زبان انگلیسی برگزار می شه، دوره پری مدیکال آریا ویزا و حتی دوره IMAT ایتالیا هم به زبان انگلیسی برگزار میشه. اصلا پیشنهاد نمیشه منابع فارسی بخونید.

 • سلام
  ایا این امکان هست بعد از دوره پری مدیکال برای دو کشور آزمون رو داد؟

  • مشاور آریا ویزا ۱۴۰۰-۰۴-۱۰ در ۱۰:۱۳ ق.ظ

   سلام
   بله امکان پذیرش هست. شرکت کنندگان دوره پری مدیکال این امکان رو دارند که در آزمون ورودی دانشگاه های پزشکی نزدیک به ۱۲ کشور و ۵۰ دانشگاه معتبر شرکت کنند.

 • سلام ببخشید من ۲۴ سالم هست. میتونم در دوره پری مدیکال شما شرکت کنم و ایا انلاین هم کلاس دارید؟

  • مشاور آریا ویزا ۱۴۰۰-۰۴-۱۸ در ۵:۲۴ ب.ظ

   سلام. بله امکان پذیر هست. دوره پری مدیکال برای آزمون ورودی دانشگاه های مختلف کشورهای اروپایی هست و اکثر این دانشگاه ها تا شرایط سنی ۲۵ سال مشکلی برای اخذ پذیرش ندارند. بله دوره پیش پزشکی آنلاین هم برگزار میشه.

 • سلام
  خواستم یه تشکر ویژه ای از دکتر زارعی و مشاوان خوبشون داشته باشم. من الان دانشجوی پزشکی در مجارستان دانشگاه سگد هستم و واقعا تشکر میکنم بخاطر دوره عالیتان.

  • مشاور آریا ویزا ۱۴۰۰-۰۴-۳۱ در ۱۲:۰۴ ب.ظ

   سلام.برای شما آرزوی موفقیت داریم درمسیر تحصیلیتون. حتما پیام شما به اطلاع ایشون خواهد رسید.

*

code

مشاوره واتس اپ
مشاوره رایگان مشاوره واتس اپ تماس مستقیم