شرایط و مدارک لازم پذیرش پزشکی اروپا

دسته بندی : جنرال
1400-02-02

شرایط و مدارک لازم پذیرش پزشکی اروپا

شرایط و مدارک لازم پذیرش پزشکی اروپا 800 533 پذیرش و ویزای تحصیلی | مشاوره تحصیل در خارج از کشور
مدارک و شرایط لازم پذیرش پزشکی اروپا

شرایط و مدارک لازم پذیرش پزشکی اروپا

از آن جایی که تحصیل در رشته های پزشکی در همه جای دنیا، شرایط کاملا رقابتی را پدید آورده است، عده ای ماندن پشت کنکور را برای چند سال و برخی دیگر، مهاجرت تحصیلی را جهت دست یافتن به آرزو های خود انتخاب می کنند. اما مهاجرت تحصیلی نیاز به شرایط و مدارک خاص خود جهت پذیرش پزشکی دانشگاه های اروپا دارد. در ادامه به شرایط و مدارک لازم پذیرش پزشکی اروپا می پردازیم.

قسمت اول: مدارک لازم پذیرش پزشکی اروپا

مدارک و شرایط لازم جهت پذیرش پزشکی اروپا را می توان از دو جنبه مورد بررسی دقیق قرار داد. نخستین گام برای جمع آوری مدارک لازم جهت پذیرش پزشکی اروپا، این موضوع است که داوطلب مهاجرت تحصیلی بداند که قصد دارد کدام دانشگاه اروپایی را انتخاب کند. هر دانشگاه وابسته به شرایط خود دارای آزمون ورودی، مصاحبه حضوری یا مصاحبه از طریق اسکایپ، شرایط معدل،  شرایط سنی، مدرک معتبر زبان و … است. در جدول زیر سعی شده مهم ترین مدارک لازم جهت پذیرش پزشکی اروپا آورده شود.

ردیف مدارک توضیحات
1 موفقیت دوره دبیرستان – 12 سال تحصیل اخذ مدرک دیپلم و پایان دوره پیش دانشگاهی
2 رزومه شامل افتخارات و دستاورد های علمی، ورزشی، هنری و …
3 برگه سلامت و بهداشت اطلاعات کامل جهت سلامت جسمی و روحی داوطلب مهاجرت تحصیلی و عدم ابتلا داوطلب به بیماری ایدز و هپاتیت
4 انگیزه نامه تعیین هدف از مهاجرت تحصیلی
5 پذیرش و قبولی در آزمون  ورودی دانشگاه ها متناسب با نوع دانشگاه و کشور، موفقیت در آزمون ورودی ضروری است.

اغلب دانشگاه های پزشکی، داروسازی و دندانپزشکی اروپا به دنبال بهترین ذهن ها و با انگیزه ترین دانشجویان هستند، آن ها در جست و جوی دانشجویانی هستند که میل و علاقه زیادی به کمک مردم، تحقیق و پژوهش و علوم پزشکی و بالینی دارند. بنابراین یکی از دلایل آزمون کتبی و مصاحبه حضوری برای علاقه مندان به مهاجرت تحصیلی و تحصیل پزشکی در اروپا، ارزیابی سطح زبان انگلیسی و پرسش و پاسخ در مورد هدف از تحصیل پزشکی در اروپا و دانشگاه و کشور مقصد است.

اخذ مدرک دیپلم

قسمت دوم: شرایط لازم پذیرش پزشکی اروپا

1- گواهینامه پایان تحصیل دوازده ساله (دیپلم و پیش دانشگاهی) کشور مبدا که نشان دهنده واجد شرایط ادامه تحصیل متقاضی و جز اولین شرایط تحصیل در خارج از کشور است.

2- موفقیت در آزمون ورودی دانشگاه: بیش از 90 درصد دانشگاه های اروپایی جهت پذیرش پزشکی، آزمون ورودی برگزار می کنند. این آزمون معمولا به صورت کتبی و مصاحبه است. دروس زیست شناسی، شیمی، آناتومی، فیزیولوژی، زبان انگلیسی، ریاضی، فیزیک، هوش و منطق و … در آزمون های ورودی از مباحث اصلی است. به طور معمول هر دانشگاه آزمون اختصاصی خود را دارد اما در برخی از کشورها مانند ایتالیا آزمون IMAT برای بیش از 13 دانشگاه برگزار می شود. از این رو شرکت در دوره های پیش پزشکی از جمله پری مدیکال یا فاندیشن جهت آمادگی کامل برای شرکت در آزمون ورودی اهمیت دارد.

3- مدرک زبان انگلیسی: داوطلب تحصیل پزشکی در اروپا باید درک مناسبی از زبان انگلیسی داشته باشد. تسلط بر زبان انگلیسی از جمله شرایط لازم جهت پذیرش پزشکی اروپا است. داشتن مدرک زبان انگلیسی 6 الی 6.5 آیلتس بخش مهم تحصیل در اروپا است. در برخی موارد دانشگاه ها نیاز به این مدرک دارند و در برخی دیگر جهت اخذ ویزای تحصیلی، سفارت کشور مربوطه از متقاضی این مدرک را طلب می کند. از این رو به تمامی متقاضیان پیشنهاد می شود قبل از اقدام جهت پذیرش و ویزای تحصیلی، مدرک زبان انگلیسی را کسب کنند.

مدرک زبان انگلیسی

4- بازه سنی: یکی از شرایط لازم جهت پذیرش پزشکی اروپا بحث بازه سنی است. حدودا 20 درصد از دانشگاه های اروپایی به جهت پذیرش داوطلب پزشکی محدودیت سنی را اعمال می کنند. معمولا برای تحصیل پزشکی در اروپا میانگین سنی داوطلب بهتر است، بین 18 الی 30 سال باشد. کشورهای روسیه، ترکیه و ایتالیا از جمله کشورهایی هستند که این موضوع اهمیت بسیاری ندارد.

5- کسب نمره قابل توجه در دروس تخصصی: بیش از 30 درصد از دانشگاه های اروپا، اخذ نمره بالا در دروس زیست شناسی، ریاضی، فیزیک و شیمی را از جمله شرایط پذیرش پزشکی خود قرار داده اند. اما افرادی که نمره چندان خوبی در یک درس کسب نکردند، می توانند از طریق ارزیابی و تکمیل اسناد و اخذ توصیه نامه به تحصیل پزشکی در اروپا مشغول شوند.

مطلب پیشنهادی:   شرایط تحصیل پزشکی در اروپا به زبان انگلیسی

6- وضعیت بهداشت و پزشکی: از جمله شرایط پذیرش پزشکی در اروپا، وضعیت پزشکی و بهداشت داوطلب است. دانشجوی پزشکی باید از نظر روحی و جسمی کاملا سالم باشد. هم چنین برخی از دانشگاه های اروپا عدم ابتلا دانشجو به ایدز و هپاتیت را از جمله شرایط پذیرش پزشکی خود اعلام کرده اند.

7- وضعیت  مالی: گرچه دانشگاه های اروپا به دانشجویان اجازه کار می دهند، اما مبلغ دریافتی از شغل پاره وقت در اروپا، تنها می تواند صرف خرید کتاب و هزینه زندگی شود. از این رو داوطلب مهاجرت تحصیلی باید یک پشتوانه مالی به جهت تامین هزینه تحصیل پزشکی در اروپا، پرداخت شهریه دانشگاه، پرداخت بیمه و … داشته باشد. هزینه های سالانه تحصیل در اروپا به علاوه هزینه آزمون های ورودی، درخواست های اولیه، دوره های پیش پزشکی و … که در صورت تعلق نگرفتن بورسیه تحصیلی، خود متقاضی باید بپردازد. برای این مورد اثبات تمکن مالی ضروری و لازم است.

از دیگر شرایط لازم جهت پذیرش پزشکی اروپا می توان به این موضوع اشاره کرد که پزشکی تنها یک تحصیل آکادمیک نیست، بلکه تعهد، پشتکار، ابتکار، اصالت، صداقت شخصی، نگرانی برای دیگران و توانایی برقراری ارتباط از جمله شرایط مهم و اساسی رشته پزشکی است.  از آنجایی که رقابت برای ورود به دانشکده پزشکی بسیار شدید است، داوطلبان و متقاضیان تحصیل پزشکی در اروپا باید یک برنامه ریز و مشاور داشته باشند که مناسب ترین شرایط را برای وی اطلاع دهد. برای اطلاعات هر چه بیشتر در مورد تحصیل پزشکی در 70 دانشگاه معتبر در بیش از 15 کشور اروپایی، می توانید از گروه آریا ویزا به صورت کاملا رایگان مشاوره تخصصی بگیرید.

پیشنهاد ویژه آریا ویزا به منظور اخذ پذیرش پزشکی اروپا

همان طور که از عنوان این مقاله مشخص است، برای تحصیل پزشکی در اروپا مدارک و شرایط خاصی وجود دارد. نخستین نکته، ارائه مدرک زبان انگلیسی و تسلط به زبان انگلیسی است. در مرحله بعد شرکت در آزمون ورودی دانشگاه و کسب نمره قبولی مهم است. داشتن منبع مناسب به جهت قبولی می تواند کمک زیادی به داوطلب مهاجرت تحصیلی کند. پس علاقه مندان پزشکی می توانند باید با داشتن یک منبع مناسب، آماده تحصیل پزشکی در اروپا شوند. پکیج آموزشی یونی مد – UniMed شامل مجموعه آموزشی و سوالات و مفاهیم کامل سرفصل ها، توسط اساتید بین الملل کالج های اروپا ویژه آزمون های ورودی دانشگاه های پزشکی اروپا تالیف شده است.

دوره های آمادگی آزمون ورودی پزشکی

یکی دیگر از راهکارهای موفقیت در پذیرش پزشکی اروپا، شرکت در دروه های آموزشی ویژه ازمون اختصاصی دانشگاه و کشور مقصد است. دوره های پری مدیکال یا پیش پزشکی یا دوره آمادگی آزمون IMAT ایتالیا که کالج پزشکی در اروپا و یا در ایران برگزار می شود نیز مسیر را برای موفقیت در آزمون ورودی هموار می کند.

لیست کشورها و دانشگاه های معتبر جهت تحصیل پزشکی اروپا

دانشگاه های پزشکی اروپا

Italy )IMAT Exam(
A. University of Bari
B. University of Rome ‘Tor Vergata’
C. University of Bologna
D. University of Messina

University of Milan

University of Milan­-Bicocca
G. University of Naples Federico II
H. University of Pavia
I. University of Rome ‘Sapienza’

University in Padua
K. Turin University in Turin

Siena University in Siena


Hungary
A. Semmelweis University in Budapest

Szeged University in Szeged
­
3. Slovakia
A. Comenius University in Bratislava
­
4. Czech Republic
A. Masaryk University in Brno
B. Palacky University in Olomouc
C. Charles University 1st faculty in Prague
­D. Charles University 2nd faculty in Prague

Charles University 3rd faculty in Prague
F. Charles University in Kralove
G. Charles University in Pilsen

Croatia
A. University of Zagreb

Estonia
A. University of Tartu

Poland
A. Medical University in Warsaw

Medical University in Gdansk
C. Medical University in Lodz
­

Serbia
A. University of Belgrade School of Medicine

United Kingdom (BMAT October Exam)
A. University of Cambridge
B. University of Leeds
C. Brighton and Sussex Medical School
D. Imperial College London
E. Keele University
F. Lancaster University
G. University College London / UCL

H. University of Oxford
­

*

code

مشاوره رایگان مشاوه واتس اپ تماس مستقیم