دلایل محبوبیت تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در ترکیه

دسته بندی : ترکیه
۱۳۹۹-۰۶-۰۲

ویژگی های شاخص کشور ترکیه کشور ترکیه در همسایگی کشور ایران و دارای قدمتی طولانی است. بخش اعظمی از کشور ترکیه، واقع در آسیا است. این کشور، علاوه بر زیبا و خوش آب و هوا بودن، کشوری با امنیت بالا نیز هست. بخش آسیایی ترکیه که بسیار بزرگ تر از بخش اروپایی بوده، شامل آناتولی و قسمتی از شمال غرب قاره آسیا و حتی خاور میانه است. منطقه بسیار کوچکی از جنوب شرق اروپا جز کشور ترکیه است. جمعیتی بالغ بر 80 میلیون، ساکنین کشور ترکیه را تشکیل می دهند. دین اکثریت مردم ترکیه اسلام است و تابع مذهب سنی...

ویژگی های شاخص کشور ترکیه

کشور ترکیه در همسایگی کشور ایران و دارای قدمتی طولانی است. بخش اعظمی از کشور ترکیه، واقع در آسیا است. این کشور، علاوه بر زیبا و خوش آب و هوا بودن، کشوری با امنیت بالا نیز هست. بخش آسیایی ترکیه که بسیار بزرگ تر از بخش اروپایی بوده، شامل آناتولی و قسمتی از شمال غرب قاره آسیا و حتی خاور میانه است. منطقه بسیار کوچکی از جنوب شرق اروپا جز کشور ترکیه است. جمعیتی بالغ بر 80 میلیون، ساکنین کشور ترکیه را تشکیل می دهند. دین اکثریت مردم ترکیه اسلام است و تابع مذهب سنی هستند. هم چنین فرهنگ مردم ترکیه بسیار با ایران نزدیک است.

ترکیه، کشوری صنعتی و اقتصادی است که در سال های گذشته از لحاظ گردشگری با رشد اقتصادی خوبی مواجه بوده است. ترکیه همینطور از لحاظ کشاورزی پیشرفت چشمگیری داشته است. توسعه صنعتی و اقتصادی، وجود فرهنگ نزدیک به ایران، هزینه تحصیلات مناسب و در عین حال تحصیلات با سطح کیفی بالا باعث شده تا دانشجویان به تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در ترکیه ترغیب شوند.

کشور ترکیه

تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در ترکیه

همه ساله مهاجران تحصیلی زیادی از ایران برای تحصیل پزشکی در ترکیه و تحصیل دندانپزشکی در ترکیه به این کشور سفر می کنند. تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در ترکیه، جز بهترین رشته های تحصیلی برای دانشجویان ایرانی علاقه مند به تحصیل در اروپا است. دانشجویان بین المللی بسیاری، به دلیل سطح کیفی تحصیلی بالا، به کشور ترکیه مهاجرت می کنند. از بین دانشجویان بین المللی کشور ترکیه، ملیت بسیاری از آنها ایرانی است.

مزایای تحصیل در ترکیه

بر اساس آمارهای اخیر، کشور ترکیه بعد از کشور مجارستان رتبه دوم مهاجرت تحصیلی برای دانشجویان ایرانی است. از جمله دلایل تحصیل در ترکیه برای دانشجویان ایرانی به موارد زیر می توان اشاره کرد:

 • عدم نیاز ایرانی ها به ویزا برای ورود و تحصیل در ترکیه
 • مسافت نزدیک با ایران برای رفت و آمد خانواده با دانشجو
 • شهریه پایین تحصیل در ترکیه در دانشگاه های دولتی
 • اعتبار علمی و مدارک دانشگاهی ترکیه از منظر وزارت بهداشت ایران
 • وجود تعداد زیادی دانشگاه بین المللی مورد تایید در ترکیه
 • اخذ کارت بین المللی پزشکی بعد از پایان تحصیلات
 • دارا بودن شرایط اخذ بورسیه های مختلف و کمک هزینه برای اقامت و تحصیل در ترکیه
 • هزینه پائین زندگی و تحصیل در ترکیه در مقایسه با دیگر کشورهای اروپایی
 • وجود تعداد زیادی دانشجوی ایرانی مشغول به تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در ترکیه

دانشگاه های پزشکی ترکیه

شرایط تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در ترکیه

رشته پزشکی در ترکیه، مدت 6 سال طول می کشد. سال های نخست شامل یادگیری اصول پزشکی، ساختار و آناتومی بدن و تحقیقات آزمایشگاهی می شود. نیمه دوم تحصیلات پزشکی شامل تشخیص بیماری ها می شود و در مرحله بعد روی معالجه تمرکز می کند. مرحله  انتهایی و اواخر تحصیل پزشکی در ترکیه، دانشجو به صورت کارآموز با پزشک همکاری می کند.

جهت تحصیل دندانپزشکی در ترکیه مانند بیشتر کشور ها 5 سال زمان می برد. این 5 سال به دو دوره 2 و 3 تقسیم می شود. 2 سال ابتدایی به آموزش های اولیه دندان پزشکی شامل دروس پایه پزشکی و دیگر مباحث مربوط و آناتومی می شود. دردوره 3 ساله دانشجو به صورت کارآموز با همکاری با پزشک در کلینیک آموزش های لازمه را می بیند.

یکی از آزمون های ورودی دانشگاه های ترکیه، با نام آزمون یوسYOS  شناخته می شود. این آزمون جز شرایط اصلی پذیرش و تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در ترکیه محسوب می شود. آزمون یوس YOS شامل سوالاتی از دروس تخصصی ریاضی، هندسه، هوش و … است. زبان آزمون یوس YOS به دو زبان انگلیسی و ترکی بوده و قسمت زبان ترکی این آزمون شامل آزمون از سطح تسلط به زبان ترکی نیز می شود. آزمون از سطح تسلط به زبان ترکی زمانی کاربرد دارد که دانشجو بخواهد به زبان ترکی تحصیل کند.

آزمون دیگری نیز مورد پذیرش بعضی از دانشگاه های پزشکی ترکیه است که آزمون SAT نام دارد. این آزمون به زبان انگلیسی برگزار شده و دشوارتر از آزمون یوسYOS  است.

مدرک زبان آیتلس و یا تافل مدارک معتبر مورد پذیرش برای تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در ترکیه است. به علاوه زبان انگلیسی، برخی دانشجویان خواستار تحصیل به زبان ترکی هستند، که این امکان هم برای آنها فراهم شده است. این آزمون به صورت خصوصی برای هر دانشگاه ترکیه همه ساله در شهر آنکارا برگزار می شود. تاریخ برگزاری این آزمون آوریل هر سال است. همچنین دانشجو باید در نظر داشته باشد که از سال سوم، با بیماران رو در رو ارتباط دارد؛ بنابراین باید به زبان ترکی مسلط باشد. با اینکه آموختن زبان ترکی دشوار نیست ولی می توان دانشگاه های ترکیه که تمام دوره های آموزش پزشکی در آنها به زبان انگلیسی است، را برگزید.

شرایط تحصیل دندانپزشکی در ترکیه بدون آزمون ورودی نیز وجود دارد. این امکان در ترکیه بسیار مورد توجه قرار گرفته است. یکی دیگر از شرایط تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در ترکیه، در نظر گرفتن کارت طبابت بعد از اتمام تحصیلات است.

یکی دیگر از دلایل محبوبیت تحصیل در ترکیه، این است که دانشجویان حق کار همراه با تحصیل در این کشور دارند. دانشجویان پس از فارغ التحصیلی حق اقامت یک ساله برای یافتن شغل دارند. علاوه بر اینها، دانشجویان پس از اتمام دوره پزشکی در صورتی که خواستار کار و زندگی در کشور ترکیه باشند، می توانند اقامت دائم دریافت کنند.

 

مراحل اخذ پذیرش جهت تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در ترکیه

 • به پایان رساندن دوره متوسطه و دارا بودن مدرک دیپلم و پیش دانشگاهی
 • شرکت در آزمون یوس YOS و قبولی در این آزمون با نمره مورد قبول برای دریافت پذیرش
 • شرکت در در دوره 1 ساله زبان ترکی TOMER
 • شرکت در آزمون SAT و کسب حد نصاب نمره به همراه مدرک آیتلس با نمره حداقل 6 برای دانشجویانی متقاضی تحصیل پزشکی و دندان پزشکی به زبان انگلیسی

تحصیل در ترکیه

هزینه زندگی و تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در ترکیه

هزینه ها در کشور ترکیه نیز همانند دیگر کشورها به کیفیت زندگی و حدود مخارج و همچنین شهر محل زندگی بستگی دارد. هزینه اقامت و زندگی در کشور ترکیه تقریبا مانند هزینه ها در ایران است. ماهیانه 200 تا 250 دلار هزینه اقامت در صورت استفاده از خوابگاه مشترک در کشور ترکیه است. اگر بخواهید آپارتمان مستقل اجاره کنید این مبلغ به 350 الی 500 دلار بسته به محل کرایه منزل می رسد.

هزینه حمل و نقل در ترکیه تا حدی به نسبت دیگر کشورها بیشتر است ولی دانشجویان در ترکیه برای حمل و نقل شامل تخفیفات ویژه می شوند. هزینه های زندگی و خوراک در ترکیه مبلغی در حدود 270تا 310 دلار است. هزینه های درمان نیز برای دانشجویان با استفاده از بیمه تحصیلی تقریبا مجانی است. همانطور که می دانید، هزینه تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در ترکیه به صورت ترمی محاسبه می شود. مبلغ شهریه حدودا 1000 تا 2000 برای دانشگاه های دولتی و تا 7000 دلار برای دانشگاه های خصوصی کشور ترکیه که برای هر ترم متفاوت است.

در ترکیه اینکه به زبان ترکی مسلط باشید، روی هزینه های کلی ماهانه شما تاثیر به سزایی دارد. همچنین در شهرهای کوچک هزینه ها به مراتب پایین تر از شهر های بزرگتر است. ولی به صورت کلی در مقایسه با دیگر کشور های اروپایی، ترکیه بسیار مقرون به صرفه تر و مناسب تر است.

تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در ترکیه

دانشگاه های پزشکی ترکیه

بسیاری از دانشگاه های پزشکی ترکیه مورد تایید وزارت بهداشت ایران هستند. به این دانشگاه ها در زیر اشاره شده است:

 1. دانشگاه کوچ (Koc university) : دانشگاه خصوصی و غیر انتفاعی کوچ در شهر استانبول ترکیه است. این دانشگاه در سال 1993 تاسیس شد و هم اکنون دارای رتبه بندی بالایی در جهان است.
 2. دانشگاه استانبول (Istanbul university) : دانشگاه استانبول، از دانشگاه های پزشکی ترکیه است که در شهر استانبول قرار دارد.
 3. دانشگاه حاجت تپه (Hacettepe university) : دانشگاه حاجت تپه یک دانشگاه عمومی با رتبه بندی دانشگاهی بالا است. این دانشگاه در شهر آنکارا بوده و دانشگاه شماره یک ترکیه است. از این رو جهت تحصیل در ترکیه بویژه تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در ترکیه پیشنهاد می شود.
 4. دانشگاه آنکارا (Ankara university) : دانشگاه آنکارا یک دانشگاه دولتی واقع در آنکارا است. این دانشگاه یکی از اولین دانشگاه های کشور ترکیه است که بعد از جمهوری ترکیه تاسیس شد.
 5. دانشگاه اولوداغ (Uludag University) : دانشگاه اولوداغ بورسا، دانشگاهی واقع در شهر بورسای کشور ترکیه است. این دانشگاه به علت روابط بین المللی خوب می تواند دانشجویان بین المللی را بعد از فارغ التحصیلی بورسیه کند. این دانشگاه از دانشگاه های پزشکی ترکیه است که جایگاه و رتبه جهانی مناسبی دارد و جهت تحصیل پزشکی در ترکیه و تحصیل دندانپزشکی در ترکیه به دانشجویان ایرانی پیشنهاد می شود.
 6. دانشگاه اژه (ege university) : دانشگاه اژه، دانشگاه دولتی و تحقیقاتی واقع در شهر ازمیر است. دانشگاه اژه در سال 1955 تاسیس شد.
 7. دانشگاه آتاتورک(ataturk university) : دانشگاه آتاتورک واقع در شهر ارزروم تاسیس شده در سال  1957 است.

*

code

مشاوره واتس اپ
مشاوره رایگان مشاوره واتس اپ تماس مستقیم