راهنمای گام به گام تحصیل دندانپزشکی در اروپا

دسته بندی : جنرال
19 آبان 1399

راهنمای گام به گام تحصیل دندانپزشکی در اروپا

راهنمای گام به گام تحصیل دندانپزشکی در اروپا 800 534 پذیرش و ویزای تحصیلی | مشاوره تحصیل در خارج از کشور
تحصیل دندانپزشکی در اروپا

معرفی رشته دندانپزشکی در اروپا

دندانپزشکی در اروپا

آیا برای زمینه دندانپزشکی علاقه و میل باطنی دارید؟ اگر دارید، چگونه می توانید دندانپزشک شوید؟ کدام یک از کشورها برای تحصیل دندانپزشکی در اروپا، مناسب است؟ زندگی یک دانشجو، در مقطع دندانپزشکی چگونه است؟وقتی هر متقاضی قصد تحصیل دندانپزشکی در اروپا داشته باشد، سوالات بالا و بسیاری سوالات دیگر، برایش پیش می آید. ما در این مقاله به این سوالات و سایر سوالات شما در مورد راهنمای گام به گام تحصیل دندانپزشکی در اروپا پاسخ می دهیم. متقاضیان تحصیل پزشکی در اروپا نیز می توانند راهنمای گام به گام پزشکی در اروپا را مطالعه کنند.

در اکثر کشورها، تحصیل دندانپزشکی شباهت زیادی به مطالعات پزشکی دارد و به سال ها تحقیق، آزمایش و آموزش نیاز دارد. اگر متقاضی، قصد تحصیل دندانپزشکی را دارد، قاره سبز، می تواند عنوان بهترین گزینه تحصیل دندانپزشکی را به خود اختصاص دهد. یکی از دلایل برای این مسئله این است که طبق رنکینگ جهانی، بهترین کشورها و دانشگاه های علوم پزشکی در اروپا وجود دارد.

متقاضی برای تحصیل دندانپزشکی در اروپا، هزینه های به نسبت مقرون به صرفه تری می پردازد. علاوه بر آن دانشگاه های دندانپزشکی اروپا، از امکانات و کیفیت تحصیل بالایی برخوردار است و می توان امیدوار بود، در آینده دندانپزشک فارغ التحصیل شده از این دانشگاه ها، مهارت دندانپزشکی خوبی کسب می کند. به عنوان یک موضوع حرفه ای، فراگیری علم دندانپزشکی، بیشتر دانشجویانی که به دنبال تحصیل دندانپزشکی در اروپا هستند را به یک دندانپزشک عملی با مهارت زیاد، تبدیل می کند. با این حال، رشته های مرتبط دیگری وجود دارد که دندانپزشک می تواند به یکی از آنها بپردازد.

 • بهداشت دندان
 • تکنسین دندانپزشکی
 • متخصص ارتودنسی
 • مدرس پزشکی
 • جراح دندانپزشکی
 • رادیولوژی دهان و دندان

شغل دندانپزشکان به طور کلی شامل موارد زیر می شود:

 • دندان ها را معاینه می کند و شرایط دندانی بیماران را تشریح می کند.
 • دندان های تحت تأثیر پوسیدگی را ترمیم کرده و بیماری لثه را درمان می کند.
 • با اشعه ایکس دندان را معاینه کرده و مشکلات آن را تشخیص می دهد.
 • پوسیدگی ها را پر کرده، دندان های شکسته را ترمیم و بازسازی می کند.
 • دندان های پوسیده که امکان ترمیم ندارد را کشیده و برای دندان های مصنوعی اندازه گیری انجام می دهد.
 • به مشکلات دهان و دندان اطفال می پردازد.
 • خدمات زیبایی دندان شامل سفید کردن دندان ها و … را انجام می دهد.
 • مراقبت از بهداشت دهان و دندان را به بیماران آموزش می دهد.

طبق گفته دانشجویان دندانپزشکی، اولین سال دانشکده دندانپزشکی از نظر سازگاری با بسیاری از اصطلاحات جدید و خاص و با گذراندن دوره های فشرده در علوم، سخت ترین سال است. یک مدرک دندانپزشکی شامل ساعات زیادی مطالعه است. این در حالی است که دانشجوی دندانپزشکی، نیمی از روز را در سخنرانی ها شرکت می کند و در نیمی دیگر از روز را باید برای آموزش بالینی دندانپزشکی در جلسات مربوطه شرکت کند.

همه دانشجویانی رشته دندانپزشکی اروپا که در یک برنامه دندانپزشکی ثبت نام می کنند، یاد می گیرند که افراد منظم و دقیقی باشند. این دو خصوصیت در آینده به دندانپزشکان کمک زیادی می کند. یکی از مفید ترین نکاتی که متقاضی باید در دوران دانشجویی دندانپزشکی به کار ببرد این است که توجه زیادی به آموزش های بالینی داشته باشد و هرگز در طرح سوالات به وجود آمده تردید نکند.

راهنمای گام به گام تحصیل دندانپزشکی در اروپا

راهنمای تحصیل دندانپزشکی در اروپا

قبل از اینکه موارد مربوط به راهنمای گام به گام تحصیل دندانپزشکی در اروپا را بدانیم، به چند نکته مفید که در این باره، حائز اهمیت است، می پردازیم:

 • متقاضی باید سریعا تصمیم خود را برای تحصیل دندانپزشکی در اروپا بگیرد.
 • وقتی نکته اول انجام شد، متقاضی باید زمان کافی به تحقیق در زمینه تحصیل دندانپزشکی در اروپا، اختصاص دهد.
 • علاوه بر نکات بالا، داشتن اعتماد به نفس کافی می تواند به متقاضی کمک کند تا مراحل پذیرش دندانپزشکی در اروپا را به راحتی پشت سر بگذراند.

با وجود مد نظر قرار دادن این نکات، متقاضی شانس بیشتری برای پذیرش در دانشگاه های دندانپزشکی اروپا دارد. نکات بالا به علاوه دیگر شرایط خاصی که متقاضیان باید از آن برخوردار باشند، می تواند بسیار کمک کننده باشد.

 1. اولین گام: متقاضی باید تصمیم گیرد که آیا تحصیل دندانپزشکی اروپا برای او مناسب است؟

اینکه هر کسی با هر شرایطی، می تواند به دندانپزشکی در اروپا بپردازد، ممکن است تحقق یابد، اما فقط عده کمی از تسلط به دانش دندانپزشکی لذت می برند. اینکه این شغل از هر حیث، برای متقاضی، جلب توجه کرده است، دلیلی بر مناسب بودن آن متقاضی برای این امر مهم نمی شود. در واقع، در زندگی روزمره، یک دندانپزشک ماهر باید از برخی ویژگی ها و توانایی ها مانند

 • مهارت و تکنیک
 • حفظ تمرکز شدید برای مدت طولانی
 • مهارت های ارتباطی
 • نوع دوستی و علاقه زیاد به رفاه حال بیماران
 • تعهد به یادگیری و همگامی با فن آوری ها و روش های جدید در زمینه دندانپزشکی   برخوردار باشد.

موارد ذکر شده در بالا موارد قابل تاملی هستند که به متقاضی تحصیل دندانپزشکی کمک می کند تا روی مهارت ها و توانایی های خود تمرکز کند. تمرکز روی مهارت ها و توانایی ها به متقاضی کمک می کند تا دریابد برای دندانپزشکی گزینه مناسبی هست یا باید به دنبال دانش دیگری برود. در هر صورت، متقاضی هر رشته ای در هر جای دنیا باید به تناسب شرایط خود با رشته تحصیلی مورد نظر، اهمیت دهد. در غیر اینصورت دیر یا زود مجبور می شود ترک تحصیل کند. در حالت کلی از گذشته تا به امروز، تحصیل دندانپزشکی در اروپا و سایر کشورها مستلزم تلاش بسیار و پیگیری برای قرار گرفتن در این مسیر پر فراز و نشیب است.

 1. گام دوم: شرایط تحصیل دندانپزشکی در اروپا

شرایط تحصیل دندانپزشکی در اروپا

دانشگاه های دندانپزشکی اروپا در روند پذیرش و برخی قوانین حاکمه، با هم تفاوت هایی دارند؛ اما به طور کلی می توان شرایطی در نظر داشت که برای همه کشورها مورد استفاده قرار می گیرد. هر متقاضی که به دنبال تحصیل دندانپزشکی در اروپا است، ابتدا باید مطمئن شود که با شرایط هر کشور و مدارک علمی و متفاوت حاکم بر آن کشور، مطابقت دارد یا خیر.

بعضی اوقات، ممکن است شرایط متقاضی با شرایط او برای تحصیل دندانپزشکی در اروپا تناسب نداشته باشد، یا اینکه احتیاج به مطالعات و تحقیقات بیشتری در این زمینه داشته باشد. در این موارد، متقاضی یا باید گزینه دیگری انتخاب کند یا مهارت ها و شرایط خود را با کشور مد نظر تحصیل دندانپزشکی در اروپا متناسب کند.

علاوه بر مد نظر قرار دادن همه شرایط فردی متقاضی، بعضی شرایط عمومی برای تحصیل دندانپزشکی در اروپا وجود دارد. برای تحصیل در دانشگاه های دندانپزشکی در اروپا، باید شرایط ورود به دانشگاه وجود داشته باشد. آنچه که  متقاضی به آن نیاز خواهد داشت، به کشوری که برای تحصیل انتخاب می کند و دانشگاهی که برای تحصیل در آن درخواست پذیرش فرستاده است، بستگی خواهد داشت. به عنوان دومین گام، شرایط تحصیل دندانپزشکی در اروپا، معمولاً متقاضی به موارد زیر احتیاج دارد:

 1. مدارکی مستند بر اتمام دبیرستان و پیش دانشگاهی (مدرک دیپلم و مدرک پیش دانشگاهی) که نشان دهد متقاضی سطح متوسطه را به پایان رسانده است.
 2. در بیشتر موارد در دانشگاه های اروپا، شرط معدل وجود ندارد. اما اینکه متقاضی تحصیلات متوسطه را با نمرات قوی شیمی و زیست شناسی به پایان رسانده باشد، نکته ای تعیین کننده است.
 3. شرایط سنی متقاضی که از بین 18 الی 25 سال در قوانین دانشگاه ها برای پذیرش دندانپزشکی اروپا در بیشتر کشورها لحاظ شده است. اما استثنائاتی نیز وجود دارد. برای مثال در ایتالیا و ترکیه، محدودیت سنی موضوعی بی اهمیت است، چرا که تا 38 سال سن، مانعی برای تحصیل و دریافت پذیرش دندانپزشکی در اروپا وجود ندارد.
 4. داشتن مهارت در زبان انگلیسی و حتی در بعضی کشور ها، داشتن مدرک معتبر زبان انگلیسی جز شرایط پذیرش دندانپزشکی در اروپا است. از محبوب ترین و معتبرترین مدارک پزشکی در اروپا، مدرک تافل (TOEFL) و آیلتس (IELTS) است که مورد توجه بسیاری از دانشگاه های معتبر در سراسر دنیا است. برای مثال، مدرک معتبر زبان در ایتالیا، آیلتس (IELTS) با نمره 5/5 الی 5/6 است.
 5. سلامت جسمانی و روانی متقاضی که از لحاظ جسم و عقل بتواند به تحصیل دندانپزشکی در اروپا بپردازد.
 6. دریافت یک گواهی از یک شخصیت معتبر علمی که نشان می دهد تحصیل دندانپزشکی در اروپا برای متقاضی مناسب است.
 7. نوشتن بیانیه شخصی برای عنوان انگیزه و هدف از تحصیل دندانپزشکی در اروپا از شرایط حائز اهمیت است. در این باره در گام های بعد توضیحات بیشتری ارائه خواهیم کرد.
 8. اخذ ویزای تحصیلی برای اقامت تحصیلی در کشور میهمان نیز برای تحصیل دندانپزشکی در اروپا مهم است. اتحادیه اروپا برای ارائه اقامت تحصیلی، به مهاجران ویزای شینگن می دهد. وقتی متقاضی، ویزای شینگن دریافت کرد می تواند از مزایای زیاد آن نیز بهره ببرد. یکی از این مزایا، تردد در دیگر کشورهای اتحادیه اروپا است که به عضویت شینگن در آمده اند. یعنی متقاضی در صورت اخذ ویزای یک کشور اروپایی میتواند در دیگر کشورهای عضو شینگن نیز رفت و آمد کند.
 9. برخورداری از شرایط مالی مطلوب، در صورتی که متقاضی شامل بورسیه های تحصیلی اروپا نشود. شرایط مالی مطلوب نیز شرایطی است که دانشجوی دندانپزشکی توانایی پرداخت هزینه های تحصیل و زندگی تا حداقل یک سال و همچنین سایر هزینه های پذیرش اولیه را داشته باشد.
 10. در صورتی که متقاضی شامل بورسیه های تحصیلی شود، دانشگاه های دندانپزشکی اروپا موظف است به عنوان دانشجوی ممتاز، تمام هزینه های تحصیل دانشجو به علاوه کمک هزینه ای که تقریبا تمام هزینه های زندگی دانشجو را تحت پوشش قرار می دهد، بپردازد. در این صورت قبل از اقدام های اولیه، پیگیری های لازم را برای این مسئله را انجام دهد تا متوجه شود که آیا شامل بورسیه تحصیلی می شود یا خیر؟ از بین بورسیه های تحصیلی، بورسیه تحصیلی ایتالیا یکی از محبوب ترین بورسیه های تحصیلی است.
 11. قبولی در آزمون ورودی دانشگاه های دندانپزشکی اروپا جز آخرین شرایط تحصیل دندانپزشکی در اروپا است. برای مثال، آزمون های ورودی دانشگاه های دندانپزشکی، آزمون SAT است که آزمون مورد نظر ترکیه و چند کشور اروپایی دیگر برای ادامه تحصیل دندانپزشکی در اروپا است. یا مورد بعدی شامل آزمون IMAT که در ایتالیا شناخته شده است، می شود. جدای از متفاوت بودن انواع آزمون ورودی دانشگاه دندانپزشکی در اروپا، منابع درسی این آزمون ها تفاوت چندانی با هم ندارد. دروسی مثل زیست شناسی، علوم بیولوژیکی، شیمی، آناتومی، فیزیولوژی و زبان تخصصی از منابع درسی اکثر این آزمون ها است. لازمه شرکت و در نهایت قبولی در این آزمون ها پشت سر گذاشتن دوره های تخصصی پیش پزشکی است که انواع بسیاری مثل پری مدیکال یا فاندیشن و … را شامل می شود.

اینها چند نمونه از شرایط مورد نظر برای تحصیل دندانپزشکی در اروپا است که ما تا حد ممکن سعی کرده ایم آنها را بررسی کنیم.

 1. گام سوم: داشتن مدرک زبان بین المللی و معتبر

با اینکه داشتن مدرک زبان انگلیسی معتبر در دانشگاه های اروپا ضرورت چندانی ندارد، اما در بعضی موارد مانند کشور ایتالیا جز شرایط لازم برای پذیرش است. تسلط به زبان انگلیسی، به عنوان زبانی بین المللی، حتی اگر دانشگاه های اروپایی نیاز به مدرک زبان انگلیسی نداشته باشند، نیز لازم و ضروری است. چرا که دانشجوی بین المللی باید به راحتی بتواند به انگلیسی بخواند، بنویسد و صحبت کند. به صورت کلی، دانشجو باید بتواند درک کاملی از کتاب هایی که به زبان انگلیسی تالیف شده اند و کلاس هایی که به زبان انگلیسی برگزار می شود، پیدا کند تا بتواند به تحصیلات خود ادامه دهد. در زیر در مورد چند آزمون زبان انگلیسی توضیحاتی می دهیم:

 • آزمون زبان انگلیسی تافل (TOEFL)

تافل (TOEFL)، یک آزمون انگلیسی به عنوان زبان خارجی است که توسط بیش از 8500 موسسه در بیش از 130 کشور پذیرفته می شود. نمرات تافل همچنین می تواند برای تأمین شرایط ویزای دانشجویی برای کشور های انگلیس و ایتالیا مورد استفاده قرار بگیرد. اکثر داوطلبان، این آزمون را، برای شرکت در آزمون TOEFL iBT (آزمون مبتنی بر اینترنت) انتخاب می کنند، اما نسخه کاغذی آزمون (PBT) نیز در دسترس است.

این آزمون به چهار بخش تقسیم شده است که هر بخش شامل یک سری سوال یا وظایف است: خواندن، شنیدن، صحبت کردن و نوشتن چهار بخش مورد استفاده در این آزمون پر طرفدار است. دامنه نمره کل بین 0 و 120 است. اما نمره مورد قبول دانشگاه ها بین 70 تا 90 است. به طور متوسط، هزینه آزمون مبتنی بر اینترنت تافل iBT) (TOEFL، بسته به هر کشوری، بین 119 تا 186 یورو است. نکته بعدی در مورد آزمون تافل(TOEFL) ، این است که نمرات از تاریخ آزمون، به مدت دو سال معتبر هستند.

 • آزمون زبان انگلیسی آیلتس (IELTS)

شرایط تحصیل دندانپزشکی در اروپا

آیلتس (IELTS)، به عنوان یک سیستم آزمون بین المللی زبان انگلیسی و مدرک معتبر، توسط بیش از 135 کشور و هزاران سازمان مانند کالج ها و دانشگاه های معتبر پذیرفته شده است. در ایالات متحده بیش از 3000 موسسه این آزمون را قبول می کنند. همچنین، یک مدرک آیلتس در بعضی مواقع به درخواست ویزای دانشجویی برای استرالیا یا انگلیس ضمیمه می شود.

آزمون آیلتس (IELTS)، مثل آزمون تافل (TOEFL)، به چهار قسمت مشخص شده، تقسیم می شود. اما در نمره کلی تفاوت دارد. نمره کلی در آیلتس بین 1 ال 9 است و نمره مورد قبول 5/5 الی 5/6 است. هزینه های آزمون آیلتس از کشوری به کشور دیگر متفاوت است ولی آزمون دهنده معمولاً بین 185 تا 200 یورو هزینه خواهد کرد. نمره آیلتس نیز به مدت دو سال معتبر است.

 • دیگر گواهینامه ها برای زبان انگلیسی

گواهینامه های دیگری برای زبان انگلیسی در سراسر دنیا وجود دارد که عمومیت آنچنانی ندارد ولی در بعضی کشورها پذیرفته می شوند. به این گواهینامه ها در زیر، اشاره ای کوتاه می کنیم.

 • مدرک PTE Academic
 • مدرک EFSET
 • مدرک انگلیسی کمبریج (Cambridge)
 • مدرک TOEIC
 • مدرک BEC
 • مدرک Duolingo
 • مدرک زبان انگلیسی ISE
 1. گام چهارم: شرکت در دوره های پیش پزشکی یا پری مدیکال (فاندیشن)

پری مدیکال

شرکت در دوره های پیش پزشکی یا پری مدیکال (فاندیشن) که پیش نیاز پذیرش دندانپزشکی در اروپا هستند لازمه گام های بعدی تحصیل دندانپزشکی در اروپا است. آزمون های ورودی دندانپزشکی در اروپا انواع مختلفی دارند که در این قسمت در این باره، توضیحاتی ارائه می دهیم:

 • شرکت در دوره پیش پزشکی در کالج و موسسه واقع در کشور های اروپایی که یکی از اصلی ترین راهکار ها است. این دوره ها اکثرا در ماه ژانویه یا سپتامبر میلادی شروع شده و به شرکت و قبولی در آزمون های پیش پزشکی کمک می کند.
 • دوره MFP: کالج های بین المللی واقع در اروپا، از جمله کالج بین المللی اویسینا، دوره آمادگی آزمون های ورودی دانشگاه های اروپا در رشته دندانپزشکی را در مجارستان برگزار می کند. این دوره که به زبان انگلیسی برگزار می شود، 9 الی 12 ماه طول می کشد.
 • دورهIMAT: کالج اویسینا در مجارستان این دوره را نیز به زبان انگلیسی برگزار می کند و 9 الی 12 ماه، مدت اتمام این دوره است.
 • گذراندن همان دوره های پیش پزشکی یا پری مدیکال در ایران که با کسب استاندارد از کالج های معتبر بین المللی اروپایی در کشور ایران و شهر تهران برگزار می شود، دیگر راهکار مقرون به صرفه و بسیار به صرفه و ارزان است. البته در این مرحله باید دقت شود که آیا مدرک کسب شده از ایران برای دانشگاه منتخب متقاضی، مورد قبول است؟ چرا که برخی از دانشگاه ها مدارک دریافت شده در ایران را نمی پذیرند و برایشان فقط مدارک کسب شده از کالج های معتبر اروپایی قابل پذیرش است.
 • دوره آمادگی آزمون پزشکی ایتالیا (IMAT): در مدت زمان بیش از 500 ساعت و طی 6 ماه، دوره آمادگی آزمون پزشکی ایتالیا (IMAT) برگزار می شود. زبان این دوره، زبان انگلیسی است و آذر ماه زمان شروع این دوره است. کلاس های این دوره در تهران محل جهاد دانشگاهی علوم پزشکی تهران دایر می شود.
 • دوره پری مدیکال (MFP) یا فاندیشن: MFP طی 6 ماه (به صورت فشرده) و 9 ماه ( به صوت کامل و جامع) انجام می شود. زبان انگلیسی زبان این دوره بوده و در محل جهاد دانشگاهی برگزار می شود. نیمه دوم شهریور (کامل و جامع) و نیمه دوم دی (فشرده) زمان شروع این دوره است.
 • استفاده از پکیج آموزشی یونی مد (UniMed Package): پکیج آموزشی یونی مد، با ارائه دوره ای کامل و جامع با تمام جزئیات، پیشنهاد ویژه آریا ویزا است. کتب پکیج یونی مد شامل کتاب های زیست شناسی سلولی و مولکولی، آناتومی، فیزیولوژی، شیمی، ایمنی شناسی و میکروبیولوژی، ژنتیک، بیوشیمی، شیمی آلی، مدیکال ترمینولوژی و … و مجموعه ای از سوالات آزمون های ورودی دانشگاه ها است. برای اطلاع از جزئیات این کتب، سایت آریا ویزا اطلاعات کاملی در دسترس متقاضیان گرامی قرار داده است.
 1. گام پنجم: انتخاب کشور و دانشگاه دندانپزشکی مناسب

دانشگاه های دندانپزشکی اروپا

اقامت در کشور مورد نظر و داشتن زندگی در کشوری اروپایی تجربه ای روشنگرانه و عالی است. آشنایی با افراد جدید، مشاهده و اطلاع از فرهنگ های مختلف و همچنین آشنایی با هم رشته ای های همفکر می تواند تجربه ای بسیار موثر برای کل عمر هر دانشجوی بین المللی باشد. تحصیل دندانپزشکی در اروپا، همواره مورد توجه بسیاری از متقاضیان دندانپزشکی در سراسر دنیا بوده است. با توجه به امکانات تحصیلی موجود در اروپا و معتبر ترین مدارک دانشگاهی در سطح جهانی می تواند برای تمام دانشجویان بین المللی تجربه خوبی باشد که در تمام عمر برایش قابل استفاده باشد. در زیر به معرفی کشور های ارائه دهنده رشته دندانپزشکی در اروپا می پردازیم:

 1. مجارستان: جمهوری مجارستان کشوری محصور در خشکی در اروپای مرکزی است. پایتخت و بزرگترین شهر این کشور بوداپست است. مجارستان به طور رسمی، از سال 2012، عضو اتحادیه اروپا، ناتو، OECD و منطقه شینگن است. زبان رسمی مجارستان، زبان مجاری است که بیشترین زبان غیر هندو اروپایی در اروپا است. اما تحصیل دندانپزشکی در مجارستان به زبان انگلیسی نیز انجام می شود.
مطلب پیشنهادی:   تحصیل رایگان پزشکی در اروپا

 

 1. اسلواکی: اسلواکی در ردیف بهترین نهادهای عمومی ملی قرار دارد که به آموزش و تحقیقات پزشکی اختصاص یافته اند. مدت زمان تحصیل دندانپزشکی در اسلواکی 5 تا 6 سال است و به زبان انگلیسی برگزار می شود. متقاضیانی که مایل به کسب مدرک دندانپزشکی هستند، باید در آزمون پذیرش چند گزینه ای که شیمی و زیست شناسی را شامل می شود، قبول شوند.

 

 1. جمهوری چک: دانشگاه های جمهوری چک، دارای مدرن ترین امکانات آموزشی در اروپا است. آنچه واقعاً باعث برجسته شدن دانشگاه های جمهوری چک می شود، ارتباط نزدیک جمهوری چک با بیمارستان ها و علوم پزشکی انگلستان است. همچنین تحصیل دندانپزشکی در جمهوری چک به معنای لذت بردن از تحصیلات و ایجاد راهی برای اشتغال است. از دیگر مزایای تحصیل در جمهوری چک، امکان تفریح و استراحت در دوره های ما بین دو ترم تحصیلی در تفریحگاه های زیبای این کشور است.

 

 1. کرواسی: در قوانین اتحادیه اروپا این قانون وجود دارد که هر صلاحیتی که در داخل اتحادیه اروپا، کسب شود؛ باید در تمام کشورهای اتحادیه اروپا پذیرفته شود. بنابراین کرواسی نیز از این قانون تبعیت می کند. روند پذیرش دندانپزشکی در کرواسی نیز شامل شرکت در یک آزمون ورودی است که دانش علمی را پوشش می دهد. سطح علمی بالایی، مد نظر دانشگاه زاگرب در کرواسی است اما عملکرد کلی متقاضی در آزمون، معیار اصلی هنگام تصمیم گیری در مورد پذیرش او است.

 

 1. لهستان: برنامه انگلیسی دندانپزشکی لهستان، شامل پنج سال تحصیلی پی در پی از مطالعات دندانپزشکی و بالینی است. قسمت اول مطالعات دندانپزشکی در لهستان، دو سال پیش بالینی در دانشکده دندانپزشکی، به موضوعات شیمی پزشکی، بیو فیزیک، زیست شناسی مولکولی، آناتومی انسان، پیش بالینی پروتزهای دندانی و تاریخچه پزشکی است. قسمت دوم مطالعات دندانپزشکی در لهستان شامل آسیب شناسی، پاتوفیزیولوژی، فارماکولوژی، میکروبیولوژی، ایمونولوژی از سال سوم آغاز می شود. در لهستان، کل طیف پزشکی علوم بالینی تا پایان سال پنجم پوشش داده خواهد شد که بیماری های داخلی، جراحی عمومی، اطفال، فیزیولوژی بارداری، عصب شناسی و دیگر بیماری های دهان و دندان را شامل می شود.

 

 1. صربستان: دانشکده دندانپزشکی در بلگراد واقع در صربستان، یک موسسه تشکیل دهنده دانشگاه بلگراد است. این دانشکده، طیف گسترده ای از دوره های آکادمیک از جمله تمرینات تخصصی در شبکه ای از بیمارستان ها، موسسات و کلینیک های پزشکی را ارائه می دهد. دانشکده دندانپزشکی بلگراد، برنامه ای پنج ساله را برای دانشجویان بین المللی دندانپزشکی در صربستان ارائه می دهد. این مطالعات در محوطه کالج و همچنین امکانات آموزشی در بلگراد انجام می شود.

 

 1. لتونی: شهریه تحصیلی در کشور لتونی، کم است. در دانشگاههای دولتی لتونی، هزینه اکثر برنامه های تحصیلی، مقرون به صرفه تر از هزینه در سایر مقاصد محبوب تحصیل است. اگر متقاضی به تحقیق علاقه مند است، کنجکاو است و همیشه به راحتی به ایده های ابتکاری می رسد، لتونی مکان مناسبی برای او است. این کشور قطب مهم نوآوری و تحقیق است. همچنین ای کشور، دارای پوشش گیاهی انبوه و سایر جذابیت های بصری است.

 

 1. ترکیه: دانشگاه های دندانپزشکی کشور ترکیه می تواند انتخابی خوب برای دانشجویان ایرانی برای تحصیلات در سطح بین الملل باشد. ترکیه از حیث ارزان و مقرون به صرفه بودن، نزدیکی فرهنگی و مسافتی این کشور به ایران نیز گزینه خوبی برای انتخاب تحصیل دندانپزشکی در اروپا است.

 

 1. روسیه: اولین دانشگاه دولتی پزشکی مسکو، طی 5 سال مرحله تخصص در مراقبت از دندان و تخصص های دندانپزشکی را با بهره گیری از فضای مجهز برای دانشجویان بین المللی ارائه می دهد. فارغ التحصیلان رشته دندانپزشکی و دانشجویان ضمن تحصیل در این کشور، شامل بیمه و درمان دارویی رایگان، تجهیزات دندان پزشکی و … می شوند.

 

 1. ایتالیا: ایتالیا کشوری است که مهد فرهنگ و تاریخ اروپا است و بسیاری از دانشجویان بین المللی، تحصیل در این کشور را ترجیح می دهند. بسیاری از برنامه های ارائه شده به زبان انگلیسی است و فرصت های فراوانی تحصیلی از عوامل جذابیت ایتالیا است.

 

 1. انگلستان: دوره های دندانپزشکی در انگلیس به طور کلی پنج سال به طول می انجامد و بسیار سخت است. دانشجویان دندانپزشکی علت، پیشگیری، مدیریت و درمان بیماریهای دهان و دندان را مطالعه خواهند کرد. دندانپزشکی یکی از دوره های رقابتی در انگلستان برای متقاضی شدن است و متقاضیان موفق به نمرات علمی قوی، تعهد برای تکمیل یک دوره طولانی و مهارت های عملی و ذهنی مورد نیاز برای تمرکز در مدت زمان طولانی نیاز دارند.

کشورهای و دانشگاه های منتخب جهت تحصیل دندانپزشکی در اروپا

پذیرش دندانپزشکی در اروپا

ردیف کشور توضیحات
1 مجارستان –         دانشگاه سملویس در بوداپست

–         دانشگاه سگد در سگد

2 اسلواکی –         دانشگاه کمنیوس در براتیسلاوا

–         دانشگاه پاول ژوزف سافاریک در کوزیس

3 جمهوری چک –         دانشگاه ماساریک در برنو

–         دانشگاه پالاکی در اولوموک

–         دانشگاه اول چارلز در پراگ

–         دانشگاه چارلز در کرالو

4 کرواسی –         دانشگاه زاگرب
5 لهستان –         دانشگاه علوم پزشکی ورشو

–         دانشگاه یاگیلونیا

–         دانشگاه علوم پزشکی لودز

6 صربستان –         دانشکده پزشکی دانشگاه بلگراد نووی ساد
7 لتونی –         دانشگاه ریگا استرادینز در ریگا

–         دانشگاه لتونی در ریگا

8 ترکیه –         دانشگاه حاجت تپه در آنکارا
9 روسیه –         اولین دانشگاه پزشکی مسکو
10 ایتالیا –         دانشگاه سیه نا در سیه نا
11 انگلستان –         کالج کینگ لندن

–         دانشگاه لیدز

 1. گام ششم: نوشتن انگیزه شخصی از تحصیل دندانپزشکی در اروپا

پذیرش دندانپزشکی در اروپا

نوشتن یک بیانیه شخصی یا انگیزه نامه توسط دانشجو از مراحل تحصیل دندانپزشکی در اروپا است. این بیانیه به عنوان انگیزه های دانشجو، برای تحصیل دندانپزشکی در اروپا محسوب می شود که شامل بعضی موارد می شود. نوشتن اظهارات شخصی، کاری غیرممکن به نظر می رسد. با این حال، با درک بیشتر ساختار رشته تحصیلی و طرح یک بیانیه شخصی و همچنین دادن زمان کافی به متقاضی، او باید گامی در مسیر نوشتن بیانیه شخصی خود بردارد. نکته بعدی این است که با خود صادق باشد و انگیزه اصلی خود را بنویسد. هیچ عیبی ندارد اگر متقاضی در سال های پایانی دبیرستان علاقمند به دندانپزشکی شده باشد.

از خود بپرسد چه چیزی او را به سمت تحصیل در دندانپزشکی سوق داد؟

چه چیزی به خصوص در این حرفه، برای او جذاب و گیرا است؟

آیا ارتباطات، مهارت ها و تعاملات اجتماعی او در این علاقه تاثیر گذار است؟

فقط کافی است قلم را روی کاغذ گذاشته و شروع به نوشتن کند!

هنگامی که توضیح می دهد چه چیزی باعث شد به دندانپزشکی علاقه مند شود، در بیانیه خود اعلام کند که برای نشان دادن علاقه خود چه کاری انجام داده است. اینکه چه اتفاقی رخ داده  یا چه کسی باعث شده است که متقاضی بخواهد در مورد دندانپزشکی اطلاعات بیشتری کسب کند. متقاضی می تواند بیانیه شخصی خود را با تاکید بر جاه طلبی و جمع بندی نقاط قوت، با کلمات نهایی خوش بینانه به پایان برساند این یکی از مهمترین قسمتها است. زیرا این همان چیزی است که کل روند تحصیل دندانپزشکی را برای متقاضی، مختص به خودش می کند.

 1. گام هفتم: اطلاع از هزینه تحصیل دندانپزشکی در اروپا

تحصیل دندانپزشکی علاوه بر پر هزینه بودن می تواند ظرفیت پذیرش محدود و کم داشته باشد. در بعضی موارد، حتی اگر متقاضی شرایط ورود به دوره را داشته باشد، هیچ تضمینی برای پذیرفته شدن ندارد. در مسیر گذراندن این موانع، که در طی آن متاسفانه بسیاری از متقاضیان پذیرفته نمی شوند یا دست از ادامه مسیر بر می دارند؛ بسیاری از دانشجویان، تحصیل دندانپزشکی را به هر رشته دیگری، ترجیح می دهند. هزینه تحصیل دندانپزشکی در اروپا در دانشگاه و کشورهای مختلف به شرح زیر است.

شهریه تحصیل دندانپزشکی در اروپا در دانشگاه های مختلف

ردیف کشور نام دانشگاه هزینه های تحصیل برای هر سال
1 مجارستان دانشگاه سملویس در بوداپست 17000 یورو
2 مجارستان دانشگاه سگد در سگد 14000 یورو
3 اسلواکی دانشگاه کمنیوس در براتیسلاوا 11000یورو
4 اسلواکی دانشگاه پاول ژوزف سافاریک در کوزیس 11000 یورو
5 جمهوری چک دانشگاه ماساریک در برنو 10700یورو
6 جمهوری چک دانشگاه پالاکی در اولوموک 11800 یورو
7 جمهوری چک دانشگاه اول چارلز در پراگ 13500 یورو
8 جمهوری چک دانشگاه چارلز در کرالو 11500 الی 12500 یورو
9 کرواسی دانشگاه زاگرب 10000 یورو
10 لهستان دانشگاه علوم پزشکی ورشو 11700یورو
11 لهستان دانشگاه یاگیلونیا 11000 یورو
12 لهستان دانشگاه علوم پزشکی لودز 13000 یورو
13 صربستان دانشکده پزشکی دانشگاه بلگراد نووی ساد 9000 یورو
14 لتونی دانشگاه ریگا استرادینز در ریگا 13500 یورو
15 لتونی دانشگاه لتونی در ریگا 14000 یورو
16 ترکیه دانشگاه حاجت تپه در آنکارا 3000 دلار
17 روسیه اولین دانشگاه پزشکی مسکو 4000 الی 10000 دلار
18 ایتالیا دانشگاه سیه نا در سیه نا 500 الی 3000 یورو
19 انگلستان کالج کینگ لندن 9250 پوند
20 انگلستان دانشگاه لیدز 9000 پوند

 

 1. گام هشتم: شرکت در آزمون های ورودی دانشگاه های دندانپزشکی اروپا

تحصیل دندانپزشکی در اروپا

متقاضیان تحصیل دندانپزشکی اروپا براساس دانشگاهی که به عنوان مقصد تحصیل خود انتخاب می کنند، باید براساس زمانبندی دانشگاهی اقدام به ثبت نام و شرکت در آزمون ورودی دانشگاه کنند. هر دانشگاه آزمون مخصوص به خود را دارد. همچنین در برخی از کشورها و دانشگاه ها یک بار در سال آزمون برگزاری می شود و در برخی دیگر چند بار در سال است. همچنین محل برگزاری آزمون در برخی فقط در محل خود دانشگاه و در برخی در چند کشور و در مراکز آموزشی مختلف برگزار می شود. دروس زیست شناسی سلولی و مولکولی، شیمی عمومی، شیمی آلی، زبان پزشکی، آناتومی، فیزیولوژی، ژنتیک، ریاضی و فیزیک از مهمترین مباحث آزمون های ورودی دندانپزشکی اروپا است. آزمون استعداد بالینی انگلستان (UCAT)، آزمون IMAT ایتالیا، آزمون YOS ترکیه، آزمون SAT از جمله شناخته شده ترین آزمون ها ویژه ایرانیان در اروپا است.

آزمون YÖS: مربوط به کشور ترکیه می شود. متقاضیان زیادی از کشورهای مختلف همه ساله در آزمون YÖS شرکت می کنند. این آزمون شامل دو قسمت است:

 • آزمون مهارتهای یادگیری اساسی که استدلال های انتزاعی را ارزیابی می کند. توضیحات سوالات به زبان ترکی و انگلیسی ارائه می شود. این آزمون شامل 80 الی 100 سوال شده و مدت زمانی که این آزمون طول می کشد، حدود 90الی 135 دقیقه است.
 • آزمون مهارت زبان ترکی که درک متقاضی از ترکی نوشتاری را ارزیابی می کند. آزمون ترکی 60 دقیقه طول می کشد. این بخش از آزمون، بیشتر به جهت تسلط بر زبان ترکی متقاضی انجام می شود.

آزمون IMAT: عوامل آزمون پذیرش ارزیابی کمبریج، که با دانشگاه ها و علوم تحقیقات ایتالیا (MIUR)، همکاری می کند، آزمون پذیرش پزشکی بین المللی (IMAT) را توسعه و ارائه داده اند. آزمونIMAT   صد دقیقه به صورت اختصاصی به زبان انگلیسی برای متقاضیان دوره های پزشکی و جراحی و دندانپزشکی می پردازد. دانشگاه های زیادی در ایتالیا که دوره های پزشکی و دندانپزشکی را به انگلیسی آموزش می دهند، به IMAT نیاز دارند.

آزمونIMAT ،  یک آزمون کاغذی است و به چند بخش تقسیم می شود. دانش عمومی، استدلال منطقی و دروس زیست شناسی، شیمی، فیزیک و ریاضیات بخش های تشکیل دهنده این آزمون است. بخش های تشکیل دهنده دانش عمومی و استدلال منطقی و سایر دروس این آزمون شامل سوالات چند گزینه ای است. ثبت نام آزمون IMAT معمولاً در اوایل تیر آغاز می شود.

آزمونSAT: آزمون SAT برای ارزیابی آمادگی دانشجویان برای دانشگاه های پزشکی و دندانپزشکی است. آزمون SAT در ابتدا به گونه ای طراحی شده بود که با برنامه های درسی دبیرستان مطابقت نداشته باشد، اما با گسترش آزمون SAT، این آزمون با برنامه های درسی دبیرستان مطابقت پیدا کرد.

آزمون SAT سه ساعت و 50 دقیقه طول می کشد. نمرات مربوط به SAT از 400 تا 1600 است که نتایج آزمون را از دو بخش 200 تا 800 امتیازی ترکیب می کند: ریاضیات، خواندن و نوشتن انتقادی از بخش های مختلف SAT است.

 1. گام نهم: اطلاع از هزینه های زندگی در کشورهای اروپایی

در مسیر تحصیل دندانپزشکی در اروپا، گزینه ای وجود دارد که بسیاری از دانشجویان به دنبال آن می روند و آن گزینه، تحصیل دندانپزشکی در اروپا به زبان انگلیسی است. روند پذیرش برای تحصیل دندانپزشکی در اروپا، ساده است. علاوه بر این، اغلب اوقات تحصیل دندانپزشکی در اروپا بسیار ارزان تر است. نه تنها این مورد، بلکه پس از 5 سال تحصیل، دانشجو مدرک کارشناسی ارشد خود را در دندانپزشکی دریافت می کند و می توانید در هر نقطه از جهان کار کند. چرا که مدرک اغلب دانشگاه های اروپا در بیشتر نقاط جهان قابل قبول است. در زیر هزینه های معمول یک زندگی دانشجویی در کشورهای مختلف اروپا جهت تحصیل دندانپزشکی اروپا آمده است که می تواند در تصمیم گیری آن ها نقش موثری داشته باشد.

هزینه های زندگی در اروپا

هزینه تحصیل دندانپزشکی در اروپا

ردیف کشور هزینه های زندگی برای هر ماه
1 مجارستان 700 الی 1200 یورو
2 اسلواکی 600 الی 800 یورو
3 جمهوری چک 600 الی 1600 یورو
4 کرواسی 1250 دلار
5 لهستان 900 الی 1000 یورو
6 صربستان 600 الی 900 یورو
7 لتونی 600 الی 700 یورو
8 ترکیه 300 الی 600 دلار
9 روسیه 500 الی 700 دلار
10 ایتالیا 500 الی 1200 یورو
11 انگلستان 660 الی 1500 پوند

همه این موارد می تواند جز راهنمای گام به گام تحصیل دندانپزشکی در اروپا شود. اما در صورتی که هنوز در این باره مشکلی وجود دارد، شما می توانید با مشاوران تیم آریا ویزا صحبت کرده و در مورد مشکلات خود مشورت بگیرید.