راهنمای گام به گام تحصیل داروسازی در اروپا

دسته بندی : جنرال
20 آبان 1399

راهنمای گام به گام تحصیل داروسازی در اروپا

راهنمای گام به گام تحصیل داروسازی در اروپا 800 534 پذیرش و ویزای تحصیلی | مشاوره تحصیل در خارج از کشور
تحصیل داروسازی در اروپا

تحصیل داروسازی در اروپا

داروسازی اروپا

آیا به تحصیل داروسازی در اروپا علاقه مند هستید؟ آیا در مورد مراحل پذیرش و مدارک مورد نیاز تحصیل داروسازی در اروپا، اطلاعاتی دارید؟ ما در این مقاله نهایت سعی خود را می کنیم که به این چنین سوالات و سایر سوالات متقاضی تحصیل داروسازی در اروپا پاسخ دهیم. پس با ما تا انتها همراه باشید.

اگر متقاضیان تحصیل داروسازی در خارج از کشور، اروپا را به عنوان مقصد تحصیلاتی خود برگزیده باشند، بهترین انتخاب را کرده اند. تحصیل داروسازی در اروپا، رویای بسیاری از علاقه مندان رشته های علوم پزشکی در ایران است. انتخاب متقاضی از این نظر، بهترین انتخاب است که از مزایایی مانند شهریه مناسب، اساتید باتجربه، کیفیت و استاندارد آموزشی و تجهیزاتی بالا محیط های دانشگاهی و اجتماعی خوب و … بهره مند خواهد شد.

علاوه بر این دانشگاه های داروسازی در اروپا، برای دانشجویان بین المللی، داروسازی را به زبان انگلیسی ارائه می دهند. همچنین، تحصیل داروسازی در اروپا، دانش عملی و دوستی بین المللی را برای دانشجویان فراهم می کند و در بیشتر مواقع، مواردی در حین تحصیل به وجود می آید که تجربه هر دانشجوی داروسازی را غنی می کنند.

دانشجویانی که به تحصیل داروسازی در اروپا می پردازند و یا به طور کلی در خارج از کشور تحصیل می کنند، در مقایسه با افرادی که تحصیل در کشور خود را انتخاب می کنند، فرصت سفر بسیار بیشتری دارند. آنها می توانند از مکانهای دیدنی بسیاری دیدن کنند و از کشورهای همسایه بازدید کنند. همچنین، تغییر دیدگاه و مشاهده فرهنگ دیگر کشور ها هنگام تحصیل در اروپا سبب معاشرت با دوستان بین المللی می شود.

دانشجو در حالی که به تحصیل داروسازی در اروپا مشغول است، می تواند به صورت نیمه وقت کار کند. در اروپا علاوه بر کسب علم، فرصتی برای کسب درآمد و کسب تجربه عملی وجود دارد. بیمارستانهای زیادی در داخل و اطراف محوطه دانشگاه اکثر دانشکده های داروسازی وجود دارد که در رشته داروسازی به دنبال دانشجوی علوم پزشکی، برای کار نیمه وقت هستند. به این ترتیب، به راحتی هزینه های زندگی و تحصیل دانشجو تامین می شود. نکته بعدی این است که دانشجوی داروسازی که در طول تحصیل در اروپا کار کرده است، پس از فارغ التحصیلی شانس بیشتری برای یافتن کار دارد.

فارغ التحصیلان رشته های داروسازی درست در قلب مراقبت های بهداشتی کار می کنند و نقش هایی را در رابطه با طراحی و توسعه درمان های جدید، مدیریت نسخه، مراقبت و مشاوره در مورد گزینه های پزشکی موجود، بر عهده می گیرند. متقاضی تحصیل داروسازی در اروپا، با تمرکز بر شیمی، زیست شناسی و فیزیولوژی انسانی، نحوه ساخت داروها و نحوه تعامل داروها با بدن (فارماکولوژی) به تحصیل خود طی 5 سال ادامه خواهد داد.

اکثر مدارک داروسازی، تحقیقات آکادمیک را با آموزش حرفه ای و مهارت های حرفه ای داروسازی، مانند یادگیری در مورد مسائل قانونی و اخلاقی و نحوه تعامل با بیماران ترکیب می کند. همچنین، دانشجوی داروسازی، همه چیز را در مورد نسخه ها، داروها و اقدامات بالینی و نحوه پاسخگویی به درمان های مختلف یاد خواهد گرفت. به علاوه، هنگامی که دانشجو، داروسازی می خواند، ممکن است این فرصت را داشته باشد که در یک نوع نقش خاص (مانند توسعه داروی جدید یا مراقبت از بیمار) یا در یک زمینه خاص مراقبت پزشکی (مانند بیماری های عفونی یا مراقبت از سالمندان) تخصص پیدا کند.

در تحصیل داروسازی در اروپا، شرایط ورود، ساختار دوره و تخصص های داروسازی از جمله سوالاتی است که برای هر کسی پیش می آید. بنابراین، توضیحاتی در این باره ارائه می دهیم:

 • شرایط ورود به دوره های داروسازی

شرایط تحصیل داروسازی در اروپا

شرایط ورود به رشته های داروسازی بین موسسات مختلف، متفاوت است، اما مطمئناً متقاضی باید در شیمی در کنار ترکیبی از زیست شناسی، فیزیک و ریاضیات مهارت داشته باشد. از آنجا که ورود به مقاطع داروسازی معمولاً بسیار رقابتی است، از متقاضی انتظار می رود که در این موارد نمرات بالایی داشته باشد. همچنین متقاضی باید در زبانی که تحصیلاتش به آن زبان، آموزش داده می شود، مهارت بالایی داشته باشد.

 • ساختار دوره های داروسازی و تخصص های داروسازی در کشور های مختلف

انواع مدارج داروسازی، ممکن است بسته به مکانی که متقاضی در آنجا، داروسازی می خواند، متفاوت باشد. در برخی از مناطق، لیسانس داروسازی (BPharm) ارائه می شود. در جای دیگر، گزینه اصلی کارشناسی ارشد داروسازی (MPharm) است. برخی از تخصص های اصلی داروسازی عبارتند از:

 • داروشناسی
 • عمل بالینی
 • میکروبیولوژی
 • ایمونولوژی
 • توسعه دارو
 • فناوری دارویی

راهنمای گام به گام تحصیل داروسازی در اروپا

راهنمای گام به گام تحصیل داروسازی در اروپا

کشورهای زیادی در اروپا وجود دارند که فاصله زیادی با هم ندارند. با این حال، افراد در هر کشوری در اروپا ذهنیت و آداب و رسوم خاصی دارند که هر کسی که قصد دارد به اروپا برود، باید از آنها مطلع باشد. همچنین ، اکثر کشورهای اروپایی زبان محلی متفاوتی دارند، بنابراین اگر متقاضی به تحصیل در اروپا به زبان انگلیسی می پرازد برای مسائل روزمره احتیاج دارد که به زبان کشوری که در آن اقامت تحصیلی دارد، مسلط باشد.

در این قسمت، قبل از راهنمای گام به گام تحصیل داروسازی در اروپا، به چند مسئله کارآمد اشاره ای  کوتاه می کنیم:

– آمادگی تحصیل پزشکی در اروپا باید سریعا توسط متقاضی اظهار شود.

– متقاضی باید به تحقیقات و مشاوره در مورد پزشکی و آموزش پزشکی بپردازد.

– با داشتن اعتماد به نفس کافی، متقاضی به سهولت می تواند مراحل پذیرش داروسازی در اروپا را بگذراند.

متقاضی مهاجرت تحصیلی داروسازی اروپا، در اوایل فرستادن درخواست های اولیه، راه دشواری پیش رو  خواهد داشت. طی پنج سال دوره تحصیل داروسازی در اروپا، تلاش برای به ذهن سپردن و یادگیری تمام مطالعات و عادت به روش های تدریس اساتید مختلف به زبانی غیر از زبان مادری، همه و همه می تواند بسیار گیج کننده به نظر برسد. اما تیم آریا ویزا این امیدواری را به شما می دهد که متقاضیان زیادی با وجود تمام مشکلات از این مسیر پر فراز و نشیب با موفقیت بیرون آمده اند. آریا ویزا گام به گام با شما در این مسیر همراه خواهد بود. بنابراین، در زیر به راهنمای گام به گام تحصیل داروسازی در اروپا می پردازیم:

 1. اولین گام: متقاضی باید تصمیم گیرد که آیا تحصیل داروسازی برای او مناسب است؟

همانطور که می دانیم رشته پزشکی یکی از پر طرفدار ترین رشته ها از بین تمام مشاغل است؛ اما در سال های اخیر، در یک نظرسنجی مشخص شده است که داروسازی نیز در حال تبدیل شدن به یک رشته پر طرفدار در اروپا است. در جامعه همیشه تقاضای داروساز خوب وجود دارد و دانشگاه های زیادی در اروپا، سالانه نیرو های داروساز با صلاحیت را به علم پزشکی ارائه می دهند.

بسیاری از دانشگاه های دارای رتبه برتر در کل اروپا وجود دارد که دانشجویان داروسازی را در طول سال سرگرم می کنند. همانطور که همه ما می دانیم دانشگاه یکی از مهمترین مراحل تصمیم گیری در زندگی است. بنابراین انتخاب بهترین گزینه برای خود همیشه ایده خوبی است. هزاران دانشجو وجود دارند که آرزو دارند مدرک داروسازی خود را از  بهترین دانشگاه داروسازی در اروپا دریافت کنند. اما این دلیلی نیست که داروسازی برای همه مناسب باشد.

داروسازی مستلزم 5 سال تلاش بی وقفه و حضور در کشوری با فرهنگ غریب و آداب و رسومی نا آشنا است. بنابراین، در ابتدا تفکر و تدبر برای همه جوانب کار یکی از گام های این مسیر است. اینکه متقاضی به تمام شرایط خود توجه کند و تناسب شرایط جسمی و روحیات خود را با شرایط موجود در کشوری دیگر در نظر بگیرد نیز از ملزومات است.

 1. گام دوم: شرایط تحصیل داروسازی در اروپا

متقاضی که قصد تحصیل داروسازی در اروپا را دارد، باید حائز شرایط ورود باشد. دانشگاه های داروسازی در اروپا شرایط ورود متفاوتی دارند، اما ما به طور کلی تمام شرایطی که می تواند مد نظر کل دانشگاه های اروپا باشد را توضیح می دهیم.

 1. گواهینامه پایان تحصیل دوازده ساله (دیپلم و پیش دانشگاهی) کشور مبدا که نشان دهنده واجد شرایط ادامه تحصیل متقاضی و جز اولین شرایط تحصیل در خارج از کشور است.
 2. معمولاً اکثر دانشکده های داروسازی نیاز به داشتن نمره خوب در رشته زیست شناسی و شیمی دارند. این دروس، دروس پایه برای بیشتر رشته های علوم پزشکی است.
 3. داشتن حداقل 18 سال و حداکثر 25 سال برای بیشتر کشور ها به غیر از ترکیه که محدودیت سنی ندارد و متقاضی تا 38 سال اجازه تحصیل دارد.
 4. گواهی سلامت متقاضی از هر جهت که از شرایط لازم و ضروری تحصیل داروسازی در اروپا است.
 5. داشتن توصیه نامه ای از جانب یک مقام دانشگاهی معتبر که در آن ذکر شده متقاضی حائز شرایط تحصیل داروسازی در اروپا است.
 6. داشتن تسلط و مهارت در زبان انگلیسی از شرایط زندگی در کشوری اروپایی است. اما در بعضی کشور ها فقط اثبات مهارت انگلیسی کافی نیست و دارا بودن گواهینامه زبان انگلیسیIELTS) ،TOEFL و …) لازم و ضروری است. به علاوه تحصیل داروسازی در اروپا مهارت های پیشرفته زبان لازم دارد. تمام سخنرانی های تحصیل داروسازی در اروپا، به زبان انگلیسی خواهد بود. بنابراین متقاضی باید مهارت های عالی زبان انگلیسی داشته باشد.
 7. دریافت گذرنامه و ویزای تحصیلی از کشور مد نظر متقاضی برای اقامت تحصیلی که برای اروپا معمولا ویزای شینگن است. این ویزا معمولا به دارنده اش اجازه می دهد در دیگر کشورهای عضو اتحادیه اروپا، تردد کند.
 8. هزینه های یک سال تحصیل داروسازی در اروپا به علاوه هزینه آزمون های ورودی، درخواست های اولیه، دوره های پیش پزشکی و … که در صورت تعلق نگرفتن بورسیه تحصیلی، خود متقاضی باید بپردازد. برای این مورد اثبات تمکن مالی ضروری و لازم است.
 9. شرکت در دوره های پیش پزشکی از جمله پری مدیکال یا فاندیشن و واجد شرایط شدن در آزمون ورودی دانشگاه انتخابی که در گام های بعدی بیشتر در مورد آن توضیح می دهیم.
 10. انتخاب دانشگاه داروسازی در اروپا با شهریه کم، غیرممکن نیست. این مورد کاملا به متقاضی بستگی دارد. دانشگاه های داروسازی در اروپا وام و بورسیه تحصیلی دانشجویی ارائه می دهند. با نمرات خوب و سطح درسی بالا، بورسیه تحصیلی می تواند به عنوان دانشجویی ممتاز به متقاضی تعلق بگیرد. درخواست بورس تحصیلی در اروپا بستگی به دانشگاه دارد. این مورد با پیگیری های لازم، قابل استعلام است.
 11. مورد آخر نیز ارسال درخواست های اولیه قبل از موعد مقرر است.

در صورت برخورد به هر مشکلی در هر یک از این شرایط، تیم آریا ویزا تمام راهنمایی های لازم را ارائه می دهد.

 1. گام سوم: داشتن مدرک زبان بین المللی و معتبر

انگلیسی به عنوان زبانی بین المللی در بین تمامی کشور ها محبوبیت زیادی دارد. دانشجویان بین المللی، معمولا باید تسلط خود را در زبان انگلیسی اثبات کنند. اما در بعضی کشور ها احتیاج به ارائه یک گواهی بین المللی زبان انگلیسی است. در این گام چند گواهی زبان انگلیسی را معرفی می کنیم:

 • تافل (TOEFL)

تافل (TOEFL)، یک گواهینامه رسمی است که در بیشتر کشور ها به علاقه مندان به زبان بین المللی انگلیسی ارائه می شود. اعتبار گواهی تافل (TOEFL)، از تاریخ امتحان به مدت 2 سال است. با این حال، متقاضیان باید در نظر داشته باشند که برای اعتبار دوباره، قبل از منقضی شدن گواهی تافل، یعنی بعد از حداقل 18 ماه دوباره در آزمون شرکت کنند. این آزمون یک آزمون مبتنی بر اینترنت نیز دارد.

بیش از 8500 موسسه آموزشی، آژانس و سازمان های دیگر در بیش از 130 کشور در سراسر دنیا، نتایج این آزمون را می پذیرند. نمایندگان این موسسات و سازمان ها اظهار دارند که تافل (TOEFL) دقیق ترین اطلاعات را در مورد دانش انگلیسی ارائه می دهد. تافل (TOEFL) چهار قسمت خواندن، شنیدن، صحبت کردن و نوشتن را شامل شده و 120 امتیاز دارد. متقاضی با کسب حداقل 70 امتیاز و حداکثر 90 امتیاز در آزمون تافل(TOEFL) موفق شده است.

 • آیلتس (IELTS)

داروسازی در اروپا

آیلتس (IELTS)، یکی از گواهینامه های زبان مطرح و معتبر در بیشتر کشورها است. از نظر آیلتس (IELTS)، سه سطح اصلی انگلیسی داریم. این سطح ها بر اساس امتیاز کسب شده از آزمون آیتلس (IELTS)، عبارتند از:

 1. پیشرفته: مدارک دارای نمره آیلتس 7.0، به طور کلی سطح پیشرفته زبان به شمار می رود.
 2. بالا: نمره آیلتس 6.5 یا حداقل 6.0 شامل سطح بالای آیلتس (IELTS) می شوند.
 3. استاندارد: نمره IELTS 6.0 و حداقل 5.5 که نمره قابل قبول این آزمون در بیشتر نهاد ها و موسسات است.

آیلتس نیز مثل تافل دو سال اعتبار دارد و از 4 قسمت تشکیل شده است. شنیدن، خواندن، نگارش و صحبت کردن از قسمت های تشکیل دهنده آزمون آیلتس هستند. این آزمون نیز هم به صورت حضوری و هم آنلاین انجام می شود با این تفاوت که 9 امتیاز دارد. 5/5 الی 5/6 امتیاز های مورد قبول این آزمون است.

 • دیگر گواهینامه ها

جزئیات نیازهای ویژه زبان انگلیسی برای هر کشور از دیگر کشور ها متفاوت است. این به این معنی است که برخی کشور ها مدرکی خاص را قبول دارند و متقاضی صرفا باید دوره ای خاص را گذرانده باشد. همچنین بسیاری از مدارک زبان، در بین مردم، محبوبیت آنچنانی ندارد که به آنها اشاره ای می کنیم:

 • PTE Academic
 • EFSET
 • Cambridge
 • BEC
 • TOEIC
 • Duolingo
 • ISE
 1. گام چهارم: شرکت در دوره های پیش پزشکی یا پری مدیکال (فاندیشن)

پری مدیکال

برای پذیرش داروسازی در اروپا و تحصیل داروسازی در اروپا، متقاضی باید دوره ای با نام دوره پیش پزشکی یا پری مدیکال یا فاندیشن بگذراند. برگزاری کلاس های آموزشی در دوره پیش پزشکی به متقاضی کمک می کند تا آزمون پری مدیکال یا فاندیشن را با موفقیت پشت سر بگذراند. شرکت در دوره های پیش پزشکی به چند شیوه که در زیر توضیح می دهیم امکان پذیر است:

 • شرکت در دوره آموزشی پیش پزشکی در خارج از کشور در کشور ارائه دهنده این دوره های آموزشی، شیوه اول برای شرکت در این دوره ها است. این شیوه، یکی از پیشنهادات اصلی برای شرکت در این دوره ها و دریافت پذیرش برای تحصیل پزشکی در اروپا است. ژانویه و یا سپتامبر، زمان شروع این دوره است. MFP و IMAT نام مهم ترین این دوره ها است که در زیر توضیحاتی ارائه می دهیم:
 • دوره MFP: این دوره طی مدت 9 الی 12 ماه در کالج های بین المللی در اروپا برگزار می شود. زبان این دوره ها، زبان انگلیسی است. این دوره برای آمادگی آزمون های ورودی دانشگاه های اروپا در رشته های علوم پزشکی ارائه داده می شود.
 • دورهIMAT: این دوره ها در کالج های بین المللی برگزار می شود و در 9 الی 12 ماه به زبان انگلیسی این دوره را برگزار می کند.
 • شرکت در دوره های پیش پزشکی در ایران با استاندارد کالج های اروپایی، راه پیشنهادی آریا ویزا است. گذراندن همان دوره ها در ایران، شاید برای دانشگاه انتخابی مد نظر قابل قبول نباشد. پس قبل از شرکت در این دوره ها که با قیمت بسیار ارزان تر و مناسب تر ارائه می شود پیگیری های لازم برای این موضوع انجام شود.
 • دوره آمادگی آزمون پزشکی ایتالیا (IMAT): در تهران و محل جهاد دانشگاهی علوم پزشکی تهران، محل برگزاری این دوره است. شروع این دوره به زبان انگلیسی، آذر ماه است و زمان این دوره 6 ماه می باشد. محتوا و سیستم آموزشی این دوره مطابق با کالج های اروپایی ارائه خواهد شد.
 • دوره پری مدیکال (MFP) یا فاندیشن: زبان انگلیسی، زبان آموزشی این دوره است. دوره پری مدیکال یا فاندیشن، به دو صروت دوره فشرده و دوره جامع برگزار می شود. دوره فشرده 6 ماه و دوره جامع 9 ماه طول می کشد. این دوره نیز در شهر تهران و در محل جهاد دانشگاهی علوم پزشکی تهران در نیمه دوم شهریور(جامع) و در نیمه دوم دی (فشرده) قابل ارائه به متقاضیان دوره پری مدیکال است.
 • استفاده از پکیج آموزشی یونی مد (UniMed Package): یونی مد، دیگر راهکار های پیشنهادی آریا ویزا است. پکیج یونی مد، شامل کتاب های تخصصی شامل آناتومی، زیست شناسی مولکولی و سلولی، فیزیولوژی، شیمی، میکروبیولوژی و ایمنی شناسی، ژنتیک، شیمی آلی، بیوشیمی، مدیکال ترمینولوژی و سوالات آزمون بوده و روشی بسیار ارزان و مقرون به صرفه است. توضیحات و جزئیات پکیج آموزشی یونی مد در سایت آریا ویزا قابل مشاهده است.
 1. گام پنجم: انتخاب کشور و دانشگاه داروسازی مناسب

دانشگاه های داروسازی اروپا

به طور کلی، تحصیل داروسازی در اروپا، به زبان انگلیسی طی 5 سال، ارائه می شود و شهریه کمی دارد. تیم آریا ویزا به متقاصیان تحصیل داروسازی اروپا چند کشور و دانشگاه پزشکی واقع در آن کشور را پیشنهاد می دهد که در پایین به معرفی آن می پردازیم:

 1. مجارستان: مجارستان که در اروپای مرکزی واقع شده است. این کشور عضو اتحادیه اروپا است و کاملاً محصور در خشکی است و با 7 کشور دیگر مرز مشترک دارد. این کشور از تاریخ غنی برخوردار است و از لحاظ فرهنگی در زمینه های هنر، موسیقی، ادبیات، ورزش و علوم و فناوری دارای اهمیت است. همچنین دانشگاه های مجارستان تمرکز زیادی بر بین المللی سازی و ارائه برنامه های با کیفیت عالی دارد. تحصیلات عالی مجارستان به شهرت خود در زمینه های علمی مانند داروسازی مشهور است. تحصیل در مجارستان می تواند گزینه مناسبی جهت تحصیل داروسازی در اروپا باشد.
مطلب پیشنهادی:   مهاجرت تحصیلی؛ شرایط تحصیل داروسازی در اروپا

 

 1. اسلواکی: دانشکده مستقل داروسازی در دانشگاه کامنیوس (Comenius) در براتیسلاوا، در سال 1952 تأسیس شد. این دانشکده در سال 1990، شروع به ارائه یک برنامه 5 ساله واحد برای دانشجویان داروسازی کرد. دانشکده در حال حاضر یک برنامه کارشناسی ارشد در داروسازی ارائه می دهد که کاملاً با استانداردهای داروسازی اتحادیه اروپا سازگار است.

 

 1. جمهوری چک: جمهوری چک یکی از پیشرفته ترین کشورها در اروپای مرکزی است و برخی از بزرگترین آثار معماری جهان را در خود جای داده است. کشور جمهوری چک، آموزش عالی، امکانات فنی به روز شده و بیمارستان های دانشگاهی و همچنین شهریه و هزینه های زندگی مناسب در کشوری امن را ارائه می دهد.

 

 1. لهستان: اعتبار جهانی دانشگاه های لهستان و همچنین مدارک فارغ التحصیلی این کشور، برای دانشجویان بین المللی، گزینه ای انتخابی برای تحصیل داروسازی در اروپا است. همچنین، وجود دانشگاه های پزشکی که داروسازی را نیز ارائه می دهند و هزینه های تحصیل داروسازی مقرون به صرفه در کشور لهستان همه ساله باعث افزایش متقاضیان تحصیل داروسازی در این کشور می شود.

 

 1. صربستان: با توجه به هزینه ها، صربستان با دانشگاه بلگراد نووی ساد، یکی از مناسب ترین شرایط هزینه ای، برای تحصیل داروسازی در اروپا را دارا است. این دانشگاه در صربستان نیز در موقعیت جذابی قرار گرفته است. همچنین مدارک رشته های علوم پزشکی این دانشگاه، در کل اتحادیه اروپا قابل قبول است.

 

 1. لتونی: دانشگاه ریگا استرادینز در ریگا، از قدیمی ترین و معتبرترین دانشگاه های لتونی است. دانشکده داروسازی این دانشگاه، در حال حاضر طیف گسترده ای از مطالعات داروسازی را در تمام سطوح ارائه می دهد. همچنین، این دانشگاه، خود را به عنوان بهترین انتخاب برای تحصیل داروسازی اروپا و در سراسر دنیا معرفی کرده است.

 

 1. ترکیه: ترکیه از لحاظ موقعیت جغرافیایی و آداب و رسوم برای متقاضیان ایرانی بسیار مناسب است. همچنین ترکیه بیش از 200 دانشگاه دولتی دارد که بیشتر این موسسات نسبتاً جوان هستند. به علاوه بیشتر دانشگاه دولتی و خصوصی در ترکیه، با توافق نامه بولونیا مطابقت دارند و برنامه های تحصیلات تکمیلی استاندارد در سراسر اروپا را دایر می کنند. بنابراین کشور ترکیه و دانشگاه های های علوم پزشکی این کشور، گزینه قابل تاملی برای تحصیل داروسازی در اروپا می باشند.

 

 1. روسیه: اولین دانشگاه پزشکی مسکو از متقاضیان تحصیل داروسازی در سطح بین الملل استقبال می کند. هزینه های مناسب، بورسیه های تحصیلی مختلف، خوابگاه دانشجویی و دریافت خدمات بیمه درمانی، گوشه ای از امکانات تحصیل داروسازی و دیگر رشته های تحصیلی در روسیه است.

به دلیل تعداد قابل توجهی از افرادی که می خواهند داروسازی را در اروپا بخوانند، بسیاری از دانشکده های داروسازی برای جذب افراد از کشورهای مختلف ظرفیت ورود کمتری دارند. هدف اصلی آنها این است که فضای دانشگاه را چند فرهنگی کنند و کالج های مرتبط با دانشگاه را در میان متقاضیان آینده که علاقه مند به تحصیل در خارج از اروپا هستند را ارتقا دهند.

ظرفیت ورود کمتر همیشه با پذیرش آسانتر برابر نیست. با این حال، برخی از دانشگاه های داروسازی در اروپا مکان کافی را برای افرادی که می خواهند داروسازی بخوانند ارائه می دهند. در زیر، بهترین دانشگاه های داروسازی در اروپا را معرفی کرده ایم:

کشورهای و دانشگاه های منتخب جهت تحصیل داروسازی در اروپا

دانشگاه های داروسازی اروپا

ردیف کشور توضیحات
1 مجارستان –         دانشگاه سملویس در بوداپست

–         دانشگاه سگد در سگد

2 اسلواکی –          دانشگاه کمنیوس در براتیسلاوا
3 جمهوری چک –         دانشگاه چارلز در کرالو
4 لهستان –         دانشگاه علوم پزشکی ورشو

–         دانشگاه علوم پزشکی گدانسک

5 صربستان –         دانشکده پزشکی دانشگاه بلگراد نووی ساد
6 لتونی –         دانشگاه ریگا استرادینز در ریگا
7 ترکیه –         دانشگاه آنکارا در آنکارا

–         دانشگاه حاجت تپه در آنکارا

8 روسیه –         اولین دانشگاه پزشکی مسکو

 

 1. گام ششم: نوشتن انگیزه شخصی از تحصیل داروسازی در اروپا

پذیرش داروسازی در اروپا

بیانیه شخصی، مقاله ای است که متقاضی به عنوان بخشی از برنامه تحصیلات تکمیلی برای دانشگاه انتخابی مدنظر خود ارسال می کند. این اولین فرصت واقعی متقاضی است که خود را به دانشگاه ثابت کند و به مسئولان پذیرش نشان دهد که فردی مناسب برای دوره داروسازی است.

متقاضی با خواندن انگیزه ها و  بیانیه های شخصی دیگر دانشجو ها می تواند ایده بگیرد. متقاضی باید در این نوشته ها و بیانیه شخصی، به وضوح صلاحیت خود برای تحصیل در رشته داروسازی را نشان دهد و ثابت کند، به صورت آکادمیک پیشرفت کرده است.

بیانیه شخصی هر متقاضی در مقطع تحصیلات تکمیلی باید منحصر به فرد و متناسب با دوره ای باشد که در آن دوره درخواست پذیرش داده است. متقاضی باید از این فرصت استفاده کند تا علایق و توانایی های علمی خود را به نمایش بگذارد. برای مثال یک داستان از زمانی که به داروسازی علاقه مند شد، بگوید یا انگیزه اصلی خود را در قالب یک مقاله جذاب شرح دهد.

در هر صورت متقاضی باید بداند این بیانیه شخصی معرف شخصیت، اهداف و دغدغه های او است و هر دانشجویی تا پایان تحصیلات، با طرز نگارش و مطالب بیانیه شخصی اش شناخته می شود.

 1. گام هفتم: اطلاع از هزینه تحصیل داروسازی در اروپا

تحصیل داروسازی اروپا

دانشگاه های داروسازی در اروپا از نظر شرایط ورود و شهریه بسیار متفاوت هستند. از این رو، اگر متقاضی قصد تحصیل داروسازی اروپا را داشته باشد، فرصت ها و دانشگاه های زیادی برای انتخاب خواهد داشت. متقاضی می تواند کشورهای مختلف و رشته ای که ارائه می دهد، هزینه های زندگی و هر چیز دیگری که برای او، به عنوان دانشجوی داروسازی در آینده مهم است را بررسی کند.

متقاضی با تحصیل در خارج از کشور مجبور نیست شهریه بالای برخی از دانشگاه های داروسازی در خارج از کشور را تحمل کند. اگر می خواهد در اروپا به تحصیل داروسازی مشغول باشد، می تواند دانشگاهی را انتخاب کنید که کمترین شهریه را داشته باشد و داروسازی را به زبان انگلیسی ارائه دهد. بسیاری از کشورها در اروپا، از نظر برنامه های تحصیلی به زبان انگلیسی، استانداردهای علمی بالایی را تعیین می کنند و به دلیل هزینه های کم زندگی مشهور هستند.

شهریه تحصیل داروسازی در اروپا به نسبت رشته های پزشکی و دندانپزشکی ارزان تر است. در زیر اشاره ای به این هزینه ها کرده ایم:

  شهریه تحصیل داروسازی در اروپا در دانشگاه های مختلف

ردیف کشور نام دانشگاه هزینه تحصیل برای هر سال
1 مجارستان دانشگاه سملویس در بوداپست 12000 یورو
2 مجارستان دانشگاه سگد در سگد 11000 یورو
3 اسلواکی دانشگاه کمنیوس در براتیسلاوا 7600 یورو
4 جمهوری چک دانشگاه چارلز در کرالو 8000 یورو
5 لهستان دانشگاه علوم پزشکی ورشو 11000 الی 12000 یورو
6 لهستان دانشگاه علوم پزشکی گدانسک 10500 یورو
7 صربستان دانشکده پزشکی دانشگاه بلگراد نووی ساد 4500 یورو
8 لتونی دانشگاه ریگا استرادینز در ریگا 8000 الی 9000 یورو
9 ترکیه دانشگاه آنکارا در آنکارا 600 الی 2000 دلار
10 ترکیه دانشگاه حاجت تپه در آنکارا 600 الی 1500 دلار
11 روسیه اولین دانشگاه پزشکی مسکو 6700 الی 7800 دلار

تمام این هزینه های مندرج در جدول بالا، فقط برای یک سال تحصیل داروسازی در اروپا در کشور و دانشگاه انتخابی متقاضی است. دیگر هزینه ها شامل درخواست های اولیه، شهریه دوره ها و آزمون ها و گواهی های زبان انگلیسی نیز به این مبالغ اضافه می شود.

 1. گام هشتم: شرکت در آزمون های ورودی دانشگاه های داروسازی اروپا

در شرایط تحصیل داروسازی در اروپا این موضوع قید شده است که متقاضیان باید طبق دانشگاه مورد نظر در آزمون های ورودی شرکت کنند. در واقع یکی از شرایط پذیرش داروسازی در اروپا قبولی در آزمون ورودی دانشگاه است. بیشتر دانشگاه های اروپا مصاحبه ها و آزمون های ورودی مربوط به خود را دارند. در آزمون ورودی به طور معمول از مباحث و دروس علوم پایه پزشکی از جمله بیولوژی و شیمی و در برخی دانشگاه ها این دروس به همراه فیزیک و ریاضی در آزمون مطرح می شود.

 1. گام نهم: اطلاع از هزینه های زندگی در کشورهای اروپایی

هزینه تحصیل داروسازی در اروپا

هزینه های زندگی در هر کشوری با کشور دیگر متفاوت است. این هزینه ها، در پایتخت ها و شهر های بزرگ نیز بیشتر از سایر شهر های آن کشور است. متقاضیان تحصیل داروسازی در اروپا باید حدودا از تمام قیمت ها و شرایط زندگی در هر کشور مطلع باشند تا با مد نظر قرار دادن شرایط خود با شرایط کشور مقصد گام در این مسیر بگذارند. در این قسمت هزینه های زندگی در اروپا را به صورت ماهانه برای هر کشوری را بررسی می کنیم:

هزینه های زندگی در کشورهای اروپا

ردیف کشور هزینه های زندگی در اروپا برای هر ماه
1 مجارستان 700 الی 1200 یورو
2 اسلواکی 600 الی 800 یورو
3 جمهوری چک 600 الی 1600 یورو
4 لهستان 900 الی 1000 یورو
5 صربستان 600 الی 900 یورو
6 لتونی 600 الی 700 یورو
7 ترکیه 300 الی 500 دلار
8 روسیه 400 الی 700 دلار
9 ایتالیا 600 الی 800 یورو

با مطالعه مقاله فوق، بررسی دقیق و مشورت با مشاور ماهری که از این مسائل مطلع است، می توانید به راحتی و با در نظر گرفتن همه جوانب، قدم در این مسیر بگذارید. در این سایت همچنین، می توانید به مشاهده دو مقاله راهنمای گام به گام تحصیل پزشکی در اروپا و راهنمای گام به گام تحصیل دندانپزشکی در اروپا بپردازید و تفاوت های تحصیل در رشته های مختلف علوم پزشکی را بسنجید. به علاوه، در صورت پیش آمدن مشکل یا سوال، وقت را تلف نکرده و در اسرع وقت با گروه مشاوران آریا ویزا تماس بگیرید.